RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego zatrzymany za korzystanie z usług prostytutki

Li Yundi (fot.  Xia Wenning/VCG via Getty Images)
Li Yundi (fot. Xia Wenning/VCG via Getty Images)

Ta wiadomość zszokowała fanów popularnego pianisty, znanego jako „Książę fortepianu”. Li Yundi, zwycięzca XIV Konkursu Chopinowskiego został zatrzymany w Pekinie za korzystanie usług prostytutki – poinformowały tamtejsze media.

Alec Baldwin postrzelił dwie osoby, jedną śmiertelnie. Aktor wydał oświadczenie

Hollywoodzki gwiazdor, który postrzelił podczas zdjęć filmowych dwie osoby, w tym jedną śmiertelnie, po raz pierwszy odniósł się do wypadku. Na...

zobacz więcej

Chińska policja zatrzymała w czwartek w jednej z dzielnic Pekinu 39-letniego mężczyznę i 29-letnią kobietę. W opublikowanym w mediach społecznościowych policyjnym komunikacie nie ujawniono detali związanej z prostytucją sprawy i nazwisk zatrzymanych. Dodano, że oboje przyznali się do zarzucanych im czynów i zostali potraktowani zgodnie z prawem.

Najmłodszy zwycięzca Konkursu Chopinowskiego


W kolejnym poście policja umieściła zdjęcie fortepianowej klawiatury opatrzone następującym komentarzem: „świat nie jest po prostu czarno-biały, ale trzeba odróżniać czerń od bieli; tego nigdy nie wolno pomylić”.

Chińskie media, w tym będący oficjalnym organem prasowym Komunistycznej Partii Chin dziennik „Renmin Ribao” wprost poinformowały, że zatrzymanym jest Li.

W 2000 r. mający wówczas 18 lat pianista został najmłodszym w historii zwycięzcą Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W 2015 r. był z kolei najmłodszym jurorem w historii odbywającego się w Warszawie Konkursu. Koncertujący na całym świecie artysta jest powszechnie znany w Chinach, w których popularność zdobył również występami w programach rozrywkowych w telewizji. Po ujawnieniu informacji o zatrzymaniu Li, Stowarzyszenie Muzyków Chińskich zapowiedziało zawieszenie członkostwa artysty za prezentowany przez niego „wyjątkowo negatywny wpływ na społeczeństwo”.

Gala Konkursu Chopinowskiego. „Zapisał się platynowymi zgłoskami w historii muzyki” [WIDEO]

18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zapisał się złotymi, a być może platynowymi zgłoskami w historii Polski, ale też w...

zobacz więcej

Umieszczony na platformie Weibo (chiński odpowiednik Twittera) post „Renmin Ribao” ujawniający personalia zatrzymanego muzyka doczekał się ok. 200 tys. komentarzy. „Nie mogę w to uwierzyć. Czy to ten sam Li Yundi, którego tak bardzo podziwiamy?” – brzmiał jeden z cytowanych przez BBC wpisów.

Chińska prowokacja? Takie już były


Według niektórych komentatorów zatrzymanie Li może być postrzegane jako ostrzeżenie dla innych chińskich celebrytów prezentujących „niemoralny” styl życia i element szerszej kampanii władz wymierzonej w przemysł rozrywkowy – ocenia BBC.

Oskarżenia o korzystanie z prostytucji lub nakłanianie do niej były w przeszłości wielokrotnie wykorzystywane przez chińskie władze do eliminowania przeciwników politycznych – przypomina z kolei „The New York Times”. Gazeta komentuje, że należy zachować daleko idącą ostrożność w ocenie również tej sprawy.

Zobacz także: To on wygrał 18. Konkurs Chopinowski. Kim jest Bruce Liu?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej