RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Niesprawiedliwie oskarżona”. Mija siedem miesięcy od aresztowania Andżeliki Borys

W tym samym areszcie, co Andżelika Borys jest również przetrzymywany Andrzej Poczobut (fot. PAP/Artur Reszko)
W tym samym areszcie, co Andżelika Borys jest również przetrzymywany Andrzej Poczobut (fot. PAP/Artur Reszko)

Dziś mija siedem miesięcy od aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi. Andżelika Borys jest przetrzymywana w ciężkich warunkach w areszcie więziennym w podstołecznym Żodzinie. Kilka dni temu w celi łagru spędziła urodziny.

KE wzywa Białoruś do uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta [WIDEO]

Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego uwolnienia prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i działacza ZPB Andrzeja Poczobuta –...

zobacz więcej

Andżelika Borys znalazła się w areszcie w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Białoruskie służby postawiły jej zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym. Grozi za to do 12 lat więzienia.

– Andżelika Borys potrafiła w ciężkich warunkach, jakie panują na Białorusi, utrzymać największą polską organizację: Związek Polaków na Białorusi, ponad 20 tys. członków. Za to wszystko ją bardzo kochamy. Teraz jest w więzieniu niesprawiedliwie oskarżona – mówi Maria Tiszkowska, polska aktywistka z Wołkowyska, która była aresztowana z tego samego powodu i w areszcie spędziła dwa miesiące. Tiszkowska wskazuje, że nie można zapominać o szefowej ZPB.

W areszcie w Żodzinie jest również przetrzymywany polski dziennikarz i działacz społeczny Andrzej Poczobut.

Białoruskie organizacje zajmujące się obroną praw człowieka uznały aresztowanych liderów Związku Polaków za więźniów politycznych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej