RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mistrzowie olimpijscy nagrodzeni. „Złote Kolce” dla Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego

Anita Włodarczyk odebrała „Złote kolce” (fot. PAP/Piotr Nowak)
Anita Włodarczyk odebrała „Złote kolce” (fot. PAP/Piotr Nowak)

Mistrzowie olimpijscy w rzucie młotem z Tokio Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki odebrali w piątek podczas uroczystej gali w Warszawie „Złote Kolce”, najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce.

Anita Włodarczyk: Z bagna wróciłam na szczyty

– Z bagna wróciłam na szczyty, bo przeszłam ciężką drogę; kiedy były kontuzje i mozolna rehabilitacja, w myślach miałam, żeby pokazać ludziom,...

zobacz więcej

Włodarczyk w sezonie 2021 wróciła do rywalizacji po blisko dwuletniej absencji wynikającej z kontuzji. Już w pierwszym starcie sezonu – na początku maja – rzuciła ponad 70 metrów. Później zajęła drugie miejsce w pucharze Europy w rzutach w Splicie, a na czerwcowych mistrzostwach Polski sięgnęła po srebro.

Trzeci olimpijski triumf w karierze


Wszystko było jednak podporządkowane igrzyskom. W Tokio dwukrotna mistrzyni olimpijska nie zawiodła. Pewnie wygrała najpierw kwalifikacji, a w finale posłała młot na 78.48 i sięgnęła po trzeci olimpijski triumf w karierze. Sezon olimpijski przypieczętowała zdobyciem dziesiątej w karierze statuetki „Złotych Kolców”.

Druga w tegorocznych Złotych Kolcach była oszczepniczka Maria Andrejczyk, trzecia młociarka Malwina Kopron, a czwarta biegaczka Justyna Święty-Ersetic.

W Tokio zdobył złoty medal olimpijski


Statuetkę w kategorii mężczyzn – drugi rok z rzędu i trzeci raz w karierze – odebrał Nowicki. W zakończonym sezonie legitymował się trzecim wynikiem na świecie i drugim w Europie - 82.52. W piętnastu tegorocznych startach nie zajął miejsca dalszego niż drugie.

Na początku sierpnia osiągnął największy sukces w karierze. Na stadionie w Tokio zdobył złoty medal olimpijski. Drugie miejsce w tegorocznych Orlen „Złotych Kolcach” zajął mistrz chodu na 50 kilometrów Dawid Tomala, trzeci był młociarz Paweł Fajdek, a czwarty biegacz Patryk Dobek.

Polska młotem stoi! Nowicki i Fajdek z medalami olimpijskimi!

Niewiarygodny konkurs rzutu młotem. Wspaniała seria rzutowa Wojciecha Nowickiego z rekordem życiowym! Walka o miejsca na podium do ostatniej...

zobacz więcej

Odkrycie roku                        


 Za odkryciem roku uznano  Kornelię Lesiewicz. Sprinterka klubu AZS-AWF Gorzów Wielkopolski w hali biła rekord Polski do lat 20 w biegu na 400 metrów, a potem przebojem wdarła się do grona „Aniołków Matusińskiego”. W Toruniu zdobyła medal halowych mistrzostw Europy w sztafecie, a latem sięgnęła po mistrzostwo Europy juniorek oraz wicemistrzostwo świata w tej kategorii w biegu na dystansie 400 metrów.

Statuetkę dla trenera roku odebrał Grzegorz Tomala, który w sezonie 2021 doprowadził swojego syna Dawida do tytułu mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym na 50 kilometrów.

Nagroda dla paralekkoatlety roku                            


 Nagrodę dla paralekkoatlety roku wręczono  Róży Kozakowskiej, mistrzyni (rzut maczugą) i wicemistrzyni (pchnięcie kulą) paraolimpijskiej z Tokio. W rzucie maczugą podczas igrzysk ustanowiła rekord świata wynikiem 28,74 m.

Podziękowania dla Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu                              


 Specjalne podziękowania odebrało  Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które zostało uznane mecenasem polskiej lekkoatletyki. Odbierając nagrodę wicepremier Gliński podziękował swoim współpracownikom, którzy na co dzień wspierają polskie związki sportowe.

– Wsparcie dla lekkoatletów będzie kontynuowane – podkreślił szef resortu. Przypomniał o zwiększonym budżecie na sport w 2022 roku.

– Te środki przeznaczamy też na sport powszechny. Wiem, że Państwu również zależy na tym, aby sport powszechny się rozwijał, aby jak najwięcej osób uprawiało sport – zaznaczył.

Paraolimpiada 2020. Mamy pierwszy złoty medal!

Mamy pierwszy złoty medal na igrzyskach paraolimpijskich Tokio 2020. Zdobyła go Róża Kozakowska w rzucie maczugą. Brąz w pchnięciu kulą w kategorii...

zobacz więcej

Gliński nawiązał do występu lekkoatletów i igrzyskach olimpijskich w Tokio.

– Jako zapalony kibic, bardzo dziękuję za te emocje, których nam Państwo dostarczyliście w tym roku. Przypominam, że za trzy lata, w Paryżu, będziemy oczekiwać jeszcze więcej – zakończył.

Sponsor roku


Władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki doceniły również wszystkich sponsorów i partnerów, których wkład finansowy pozwala na rozwój polskiej lekkoatletyki. Sponsorem roku uznano Polski Koncern Naftowy ORLEN, który jest generalnym partnerem PZLA.

Nagrody i podziękowania odebrali także przedstawiciele firm 4F, 4MOVE, TotalBet, Polanik, Nestle, Toyota Okęcie i Olimp Sport. Partnerem medialnym został kanał TVP Sport, który przez najbliższe osiem lat będzie pokazywał wiele krajowych i międzynarodowych wydarzeń lekkoatletycznych.

Uhonorowano także miasta


Podczas uroczystej gali uhonorowano także miasta, które w 2021 roku gościły mistrzostwa Polski.

Imprezą roku zostały rozegrane w maju na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – Stadionie Śląskim – drużynowe mistrzostwa Europy. Nagrodę w tej kategorii odebrał w imieniu władz województwa śląskiego – gospodarza zawodów – wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Nagrodzono przyjaciela polskiej lekkoatletyki


W kategorii przyjaciel polskiej lekkoatletyki nagrodę odebrał Janusz Rozum. Statystyk, sędzia międzynarodowy oraz autor i współautor licznych publikacji poświęconych historii polskiej lekkoatletyki.

Ile kosztuje przygotowanie olimpijczyka? Kwota robi wrażenie

235 milionów złotych w 2021 roku, 240 milionów w 2020. Tyle kosztowały przygotowania polskich sportowców do startu w rozpoczynających się za...

zobacz więcej

Przyznano Ordery Polskiej Lekkoatletyki


Galę w Reducie Banku Polskiego w Warszawie rozpoczęto od wręczenia Orderów Polskiej Lekkoatletyki. To najwyższe wyróżnienie ustanowione przez Polski Związek Lekkiej Atletyki w 2019 roku z okazji 100-lecia istnienia. Jego istotą jest docenienie najwybitniejszych postaci związanych z polską lekkoatletyką.

Zobacz także -> Świetny wynik Anny Kiełbasińskiej w biegu na 400 m. Szybciej biegała tylko Irena Szewińska

Order wręczono mistrzom olimpijskim Szymonowi Ziółkowskiemu, Robertowi Korzeniowskiemu i Tomaszowi Majewskiemu, honorowemu prezesowi PZLA Andrzejowi Majkowskiemu, znakomitym szkoleniowcom medalistów olimpijskich Edwardowi Bugale, Krzysztofowi Kisielowi oraz Henrykowi Olszewskiemu, a także zasłużonym działaczom i sędziom Krzysztofowi Wolsztyńskiemu i Januszowi Krynickiemu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej