RAPORT

Wojna na Ukrainie

Materiały radioaktywne i akta tajnych służb w mieszkaniu oficera Bundeswehry

Śledczy znaleźli pokaźną kolekcję broni w mieszkaniu aresztowanego oficera Bundeswehry (fot. Carsten Koall/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Śledczy znaleźli pokaźną kolekcję broni w mieszkaniu aresztowanego oficera Bundeswehry (fot. Carsten Koall/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W mieszkaniu aresztowanego oficera Bundeswehry, eksperta od materiałów wybuchowych, śledczy znaleźli pokaźną kolekcję broni, a także materiały radioaktywne i tajne akta na temat Korei Północnej – podał w piątek tygodnik „Der Spiegel”.

Byli żołnierze Bundeswehry aresztowani. Mieli werbować najemników

Niemiecka Prokuratura Federalna aresztowała dwóch byłych żołnierzy Bundeswehry pod zarzutem zamiaru założenia organizacji terrorystycznej. Według...

zobacz więcej

Prokuratura we Frankfurcie potwierdziła gazecie, że znalezioną substancją był izotop strontu Sr-90. Ta rakotwórcza substancja jest stosowana głównie w medycynie i przemyśle. Występuje również w pobliżu miejsc prób jądrowych i w odpadach z elektrowni atomowych.

Postępowanie przeciwko kapitanowi Michaelowi C. zostało rozszerzone o zarzut „nieuprawnionego obchodzenia się z substancjami radioaktywnymi”. „Der Spiegel” informuje, że wcześniej oskarżono go już o naruszenie ustawy o handlu zagranicznym i płatnościach oraz ustawy o kontroli broni wojennej.

„Według notatki Ministerstwa Obrony w połowie października w domu Michaela C. w Aldenhoven koło Akwizgranu śledczy odkryli coś w rodzaju arsenału” – pisze tygodnik.

Zobacz także: Oficer Bundeswehry oskarża rząd Niemiec za działania w Afganistanie


W środku znaleziono m.in. „karabiny Kałasznikowa, broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, a także kilka rozbrojonych granatów i amunicję”, a większość materiałów ma pochodzić z byłego ZSRR, a nie z zapasów wojska.

Niemiecka armia ma poważny problem. Raport Bundeswehry nie pozostawia złudzeń

W ubiegłorocznym konflikcie z Azerbejdżanem, gdyby to Niemcy były przeciwnikiem, Bundeswehra nie miałaby żadnych szans – ocenia ppłk Michael Karl,...

zobacz więcej

Michael C. należał do jednostki zajmującej się między innymi analizą ładunków wybuchowych domowej roboty.

„Władze są również zaniepokojone odkryciem u oficera dwóch dokumentów, z których jeden został zaklasyfikowany jako poufny, a drugi jako tajny” – podaje niemiecki tygodnik.

Według gazety chodzi o „dwie aktualne dokumentacje Federalnej Służby Wywiadowczej na temat sytuacji w Korei Północnej” i „nie wiadomo, w jaki sposób oskarżony wszedł w posiadanie poufnych dokumentów”. Podczas nalotu skonfiskowano również obszerną literaturę komunistyczną.

Oprócz prokuratury i służb celnych śledztwo prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego. C. został umieszczony w areszcie.

Funkcjonariusz zwrócił na siebie uwagę, ponieważ chciał wysłać podejrzaną paczkę do USA. Podczas kontroli celnej na lotnisku we Frankfurcie funkcjonariusze odkryli w środku tłumik do karabinu maszynowego z czasów II wojny światowej i wezwali lokalną prokuraturę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej