RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowe rozporządzenie MZ. Dotyczy osób, które rozpoczęły szczepienia poza Polską

Nowelizacja rozporządzenia MZ ws. szczepień przeciw COVID-19 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Nowelizacja rozporządzenia MZ ws. szczepień przeciw COVID-19 (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć drugą dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie z certyfikatem COVID-19 – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, opublikowanej w piątek w Dzienniku Ustaw.

Które regiony czekają obostrzenia? „Coraz więcej pacjentów trafia do szpitali”

Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Celem nowelizacji jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że „zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia”.

Resort zdrowia wskazuje, że aktualnie 19 krajów „na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej”.

„Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki – odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego” – zaznaczyło w ocenie skutków regulacji.

Nowelizacja wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.

Zobacz także: W Niemczech rośnie handel fałszywkami certyfikatów szczepień. Zwłaszcza w sieci

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej