RAPORT

Wojna na Ukrainie

Multimilioner podejrzany o zamordowanie żony. Po 39 latach od jej śmierci

Multimilioner Robert Durst podejrzany o morderstwo żony (fot. PAP/EPA/Myung J. Chun)
Multimilioner Robert Durst podejrzany o morderstwo żony (fot. PAP/EPA/Myung J. Chun)

Śledczy z policji stanowej Nowego Jorku złożył w sądzie wniosek oskarżający 78-letniego multimilionera Roberta Dursta o zamordowanie w 1982 r. swojej żony. Przysięgli zdecydują teraz, czy skazanemu w zeszłym tygodniu na dożywocie za inne morderstwo mężczyźnie zostaną postawione zarzuty.

Amerykański milioner przed kamerą przypadkiem przyznał się do morderstwa. „Zabiłem ich”

Zaskakujący finał serialu dokumentalnego „The Jinx” (ang. pech), opowiadającego o przedsiębiorcy z branży nieruchomości Robercie Durście....

zobacz więcej

Żona pochodzącego z rodziny magnatów nieruchomości multimilionera, Kathleen McCormack Durst, zaginęła w okolicach Nowego Jorku 31 stycznia 1982 roku. Do dzisiaj nie odnaleziono jej ciała. Kobieta w 2017 r. została formalnie uznana za zmarłą. Durst jest od dekad podejrzewany o zabicie żony, ale prokuratorzy i śledczy nie byli jak dotąd w stanie niczego mu udowodnić – przypomina dziennik „The New York Times”.

15 października sąd w Kalifornii skazał Dursta na dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia warunkowego za zamordowanie w 2000 r. swojej przyjaciółki Susan Berman. W procesie ujawniono, że zabita kobieta pomogła zapewnić Durstowi fałszywe alibi w sprawie zniknięcia McCormack. Według prokuratury mężczyzna zabił Berman, ponieważ bał się, że ta w końcu podzieli się z władzami swoją wiedzą na temat zaginięcia jego żony.

W piątek prokuratura hrabstwa Westchester potwierdziła, że śledczy Joseph Becerra z policji stanowej Nowego Jorku złożył we wtorek w sądzie w Lewisboro formalny wniosek oskarżający Dursta o morderstwo drugiego stopnia, czyli nieumyślne, bez premedytacji. Dokument opiera się na ustaleniach prokuratorów i śledczych z Nowego Jorku i Los Angeles oraz „rozmowach z licznymi świadkami i na obserwacjach zeznań podejrzanego”.

B. szef ABW zapowiada kroki prawne w związku z materiałem „Superwizjera”

Ilość kłamstw, insynuacji i pomówień zawartych w materiale „Superwizjera” oraz wypowiedzianych w ramach dyskusji po jego emisji zmusza do...

zobacz więcej

Teraz przez kilka tygodni będzie obradowała wielka ława przysięgłych („grand jury”), która przesłucha świadków i zdecyduje, czy Durst zostanie ostatecznie postawiony w stan oskarżenia, a sprawa trafi do sądu.

Cierpiący na wiele chorób Durst przez ostatnie pięć lat przebywał na oddziale szpitalnym jednego z więzień w Los Angeles. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ostatnio COVID-19, oddycha przy pomocy respiratora.

Według kalifornijskiej prokuratury Durst zabił również swojego sąsiada z Teksasu, który odkrył prawdziwą tożsamość mężczyzny, gdy ten po śmierci Berman ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W tej sprawie został jednak uniewinniony przed teksańskim sądem, mimo że przyznał się do rozczłonkowania ciała mężczyzny.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Durst jest bohaterem opisującego jego procesy nakręconego w 2015 r. serialu dokumentalnego „Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta”.

Zobacz także: Milioner zginął w katastrofie helikoptera


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej