RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

PiS chce powołać Instytut Strat Wojennych, który zajmie się reparacjami

Arkadiusz Mularczyk opracował podparty naukowymi analizami raport na temat polskich strat (fot.  Schremmer/Galerie Bilderwelt/Getty Images)
Arkadiusz Mularczyk opracował podparty naukowymi analizami raport na temat polskich strat (fot. Schremmer/Galerie Bilderwelt/Getty Images)

PiS podjęło decyzję o powołaniu Instytutu Strat Wojennych, którego zadaniem będzie „prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej” oraz „doprowadzenie sprawy reparacji do pozytywnego finału” – poinformował w piątek portal wPolityce.pl.

80 lat temu Niemcy wprowadzili karę śmierci dla Polaków za ukrywanie Żydów

15 października 1941 r. na części okupowanych przez Niemców polskich terytoriów wszedł w życie przepis, zgodnie z którym Żydów opuszczających...

zobacz więcej

Według portalu wPolityce.pl, „obecnie trwają ostatnie przygotowania do powołania tej samodzielnej instytucji, której zadaniem będzie prowadzenie dalszych prac nad bilansem niemieckiej i sowieckiej okupacji w czasie II wojny światowej”. „Instytut będzie także pracował nad doprowadzeniem sprawy reparacji do pozytywnego finału. Instytut Strat Wojennych będzie kontynuował prace Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej” – poinformowano.

Raport


Portal dodaje, że zespół ten, kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka „opracował obszerny, podparty naukowymi analizami raport na temat polskich strat”. „We wrześniu poseł Mularczyk mówił, że raport został poddany konsultacjom i powstała jeszcze konieczność jego uzupełnienia i aktualizacji” – przypomniano.

Zobacz także: Stanowcza reakcja z Niemiec ws. reparacji. Historyk: Co najmniej 100 mld euro

– Jest kilka nowych elementów, między innymi raport będzie rozbudowany o enumeratywne wyliczenie miejsc kaźni, gdzie dokonywano masowych mordów na Polakach – mówił poseł. Dodał, że prace nad raportem potrwają jeszcze kilka miesięcy i zostanie on przetłumaczony m.in. na języki angielski i niemiecki. – Natomiast kwestia jego publikacji będzie związana z decyzjami politycznymi - kierownictwa partii i rządu – mówił Mularczyk. Zapewniał, że temat reparacji jest podnoszony przez polską stronę w rozmowie z niemieckimi partnerami.

„Powołanie Instytutu Strat Wojennych będzie oznaczało podniesienie sprawy reparacji na wyższy, instytucjonalny poziom” – ocenia portal wPolityce.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej