RAPORT

Pogarda

Lata „przyjaźni” z Putinem i ścigania za „rusofobię”. Cytaty, które wbijają w fotel

Władimir Putin, Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Dmitrij Miedwiediew (fot. arch.PAP/ITAR-TASS (2), arch.PAP/P.Supernak, A.Warżawa)
Władimir Putin, Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Dmitrij Miedwiediew (fot. arch.PAP/ITAR-TASS (2), arch.PAP/P.Supernak, A.Warżawa)

Najnowsze

Popularne

W swoim ostatnim tekście postawiłem tezę, że nie było w III RP bardziej proputinowskiego premiera niż Donald Tusk i prezydenta niż Bronisław Komorowski, nawet biorąc pod uwagę rządy lewicy. Przywołałem kluczowe fakty i decyzje z okresu po listopadzie 2007 r. Chciałbym uzupełnić je jeszcze o słowa, cytaty kluczowych polityków i dziennikarzy w sprawie Rosji i Putina sprzed lat. Uwaga, możecie być państwo ciężko zaskoczeni.

Kulisy prorosyjskiego kursu PO. Tusk: Po wyborach Putin wyciągnął do mnie rękę

zobacz więcej

Nie da się zebrać wszystkiego, ale postanowiłem przypomnieć tylko część wypowiedzi ludzi obozu władzy, zaprzyjaźnionych mediów i celebrytów, którzy zmieniają co chwilę retorykę ws. Rosji i Putina. Jak mówili jeszcze kilka lat temu przodownicy „przyjaźni polsko-rosyjskiej”, i to również po 10 kwietnia 2010 r.? Wśród zacytowanych polityków są najważniejsi przywódcy Polski w okresie 2007-2015 oraz osoby z mediów, związane z polityką wschodnią, jaką wówczas realizowało nasze państwo. Jeśli przypominają sobie państwo jakieś słowa, które zostały pominięte – proszę o zacytowanie ich w komentarzu pod artykułem.

Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010-2015:


„Polska liczy na ponowną intensyfikację dialogu z Rosją po wyborach prezydenckich” - powiedział prezydent podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak mówił, Polska uruchomiła swój własny „reset” w stosunkach z Rosją, ale „jego dynamika dzisiaj także nie odpowiada naszym oczekiwaniom”.
(4 lutego 2012, PAP)

Jerzy Miller, szef MSWiA w rządzie PO-PSL


„Konwencja Chicagowska zmusza polską stronę do odpowiedzi pozytywnej na każde żądanie strony rosyjskiej, jako gospodarza, natomiast po naszej stronie nie ma już tego… tej siły prawa za sobą (…). Mamy tutaj cztery podmioty, które będą publikowały coś… komisję rosyjską, prokuratora rosyjskiego, komisję polską, prokuratora polskiego. Albo zadbamy w tej czwórce o spójność dialogu ze społeczeństwami, (…) albo zadbamy o jednolity przekaz, który nie sprzyja budowaniu mitów i podejrzeń, albo sami sobie ukręcimy bat na własne plecy”
(28 kwietnia 2010 r. na spotkaniu z komisją smoleńską)

Donald Tusk, premier RP w latach 2007-2014


„Nasz człowiek w Warszawie” - tak o polskim premierze napisał w piątek jeden największych serwisów internetowych gazeta.ru. - Równie dobrze można by powiedzieć odwrotnie - na to wskazywała atmosfera rozmów - o prezydencie Putinie: „nasz człowiek w Moskwie”. Tyle samo by znaczyło – skomentował Tusk w wywiadzie dla TVN: „Uzgodniliśmy, że jedna prawda musi obowiązywać w relacjach polsko-rosyjskich. Jeśli pojawiają się problemy. Ba! Im więcej jest problemów, gdzie zdania są różne, tym bardziej trzeba rozmawiać. Relacje między naszymi państwami nie mogą polegać na tym, że jak jest nieporozumienie, to odwracamy się plecami. Bo z tego będą tylko kłopoty”.
(TVN24, 8 lutego 2008 r.)

„Ludzie są mądrzejsi od polityki i wolą rozwijać dobrosąsiedzkie stosunki bez emocji towarzyszących polityce” - tak do polsko-rosyjskich relacji gospodarczych odniósł się premier Donald Tusk po zakończonym spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem.
(PAP, 29 stycznia 2009 r.)

Te słowa powstrzymały Rosję. 12 lat od przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji

Mija 12 lat od przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po...

zobacz więcej

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL:


W komentarzu po liście Władimira Putina do Polaków (opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej” 31 sierpnia 2009 r.):
„Jesteśmy przeświadczeni, że polsko-rosyjskie partnerstwo i współpraca to istotny wkład do »budowy Wielkiej Europy«, czerpiący przede wszystkim z procesu integracji europejskiej, ale również z formowania partnerstwa strategicznego pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską.
Przejawem »twórczej logiki« na obecnym etapie kształtowania stosunków dwustronnych jest też język artykułu rosyjskiego Premiera. Jest to sposób narracji i argumentowania, jakim partner winien zwracać się do partnera”.

Apelując o dołączenie Rosji do NATO: „Rosja jest potrzebna do rozwiązywania problemów europejskich i globalnych. Dlatego, gdyby spełniła warunki, mogłaby być w NATO”.
(Gazeta Wyborcza, 31 marca 2009)

Marcin Wojciechowski - rzecznik MSZ za Radosława Sikorskiego, kiedyś dziennikarz „GW”


W tekście z rosyjskim korespondentem „Wyborczej”, Wacławem Radziwinowiczem pt. „Putin żegna się ze stalinizmem” (7 kwietnia 2010 r., Gazeta Wyborcza) pisali tak: „Rozmach uroczystości katyńskich pokazuje, że nie był to blef ani teatr wobec Polski. Władimirowi Putinowi naprawdę zależało, by być w Katyniu, by uroczystości miały godną oprawę (...). Putinowi chodziło jednak nie tylko o gest wobec Polski. Być może ważniejsze było jego przesłanie dla Rosji. Można je czytać tak: pożegnajmy się ze spuścizną stalinizmu, nie bójmy się o tym mówić. Nawet jeśli te sprawy są trudne, nie przynoszą nam chluby i dotyczą bolesnych kart w stosunkach z sąsiadami. (...) W Katyniu Putin pokazał Rosji europejską drogę uporania się z przeszłością. Ważne, żeby kolejni ludzie z rosyjskiej wierchuszki zrozumieli ten kurs i zechcieli nim płynąć”.

Prezes PiS ostrzegał przed Rosją. Politycy PO mówili, że to niezgodne z polską racją stanu


W 2010 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście rozesłanym do europosłów ugrupowania i ambasadorów w Polsce przestrzegał przed neoimperialną polityką prowadzoną przez Rosję i podkreślał, że prowadzone przez kraje UE dwustronne relacje z Rosją „podyktowane względami ekonomicznymi” niosą ze sobą poważne konsekwencje polityczne i umniejszają znaczenie UE. Politycy PO oskarżali go wtedy o przedstawianie stanowiska niezgodnego z polską racją stanu i atakowali chamskimi tekstami. Radosław Sikorski: Jeśli chodzi o kolejne wystąpienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego to wybaczą państwo, ale ja zawsze zadaję sobie pytanie, czy pan prezes jest na proszkach, czy nie? Sławomir Nowak, Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego: List prezesa PiS jest sprzeczny z polską racją stanu. Mam nadzieję, że jest to odosobniony głos i że też usłyszymy słowa wyjaśnienia i wycofanie się z tego listu.

Co „trzaśnie” na Ukrainie? Wojenne pomruki z Moskwy

Obecny kryzys gazowy w Europie to zła wiadomość przede wszystkim dla Kijowa. Rosja oczyszcza sobie pole do rozprawy z Ukrainą. Jeśli ekipa...

zobacz więcej

Piotr Pacewicz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”


Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości - Polacy są zadowoleni z przywrócenia w miarę normalnych relacji z Rosją i wizyty - pierwszej od czasów Leszka Millera - polskiego premiera w Moskwie.
Przez dwa lata rządów PiS w imię narodowego honoru doprowadził relacje z Rosją do stanu wrogiego zamrożenia. Po przegranych wyborach ostrzegał przed kapitulanckim podejściem Platformy do Rosji, a potem krytykował rząd, że ociepla kontakty z Moskwą kosztem Ukrainy. Ta antyrosyjska mantra nie przemówiła do Polaków, szczególnie oporni okazali się ludzie młodsi i lepiej wykształceni.
(8 sierpnia 2008, Gazeta Wyborcza)

Daniel Olbrychski 2 stycznia 2014 r. w Radio Zet:


„Są w Rosji politycy, którzy zacierają ręce, jak Polacy się wygłupiają. Może nawet to prowokują” - powiedział w Radiu ZET Daniel Olbrychski. „Ja, będąc szczwanym rosyjskim politykiem, na przykład w sprawie szczątków tego nieszczęsnego samolotu, bym powiedział: niech się jeszcze Polacy powygłupiają trochę, ośmieszą się. Przecież to jest stara technika rosyjskiej dyplomacji. Jeszcze za Katarzyny ambasador Repnin bawił się w skłócanie Polaków, to było jego główne zadanie. Wtedy Polacy się sami ośmieszają, osłabiają, własny dołek pod sobą kopią” - dodał aktor.
Monika Olejnik: To dlaczego dajemy się w to wciągać?
„Bo jesteśmy głupi. Nie lubię głupoty i dlatego też wielu Polaków nie lubię” - odpowiedział Olbrychski, którego zdaniem za konflikt z Rosją odpowiada „polska megalomania”, ponieważ Polska dla Rosji jest „trzeciorzędnym problemem”.

Monika Olejnik


„Więc jeśli nie ma teraz zamachów na przywódców, którzy rzeczywiście czynią dużo zła przeciwnikom, to dlaczego ktoś miałby zrobić zamach na Lecha Kaczyńskiego i kto? Miedwiediew, Putin? Bzdura!”.
(14 lutego 2011 r., tygodnik "Wprost")

Marcin Wojciechowski („Marzenie prezydenta - być jak Piłsudski” - Gazeta Wyborcza, 21 października 2008 r.)


„Pradziadek Lecha Kaczyńskiego - Jasiewicz - był na przełomie XIX i XX w. carskim pułkownikiem. Zginął na Syberii w czasie rewolucji październikowej. Brzmi to paradoksalnie, zwłaszcza wobec lustratorskich i antyrosyjskich zapędów PiS”. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, jako dziennikarz „Wyborczej” zapisał się również na kartach historii swoim tekstem z 12 lutego 2010 r. „Putin zaprosił, ale kto pojedzie”. Pisał go dokładnie w czasie, gdy Władimir Putin razem z Donaldem Tuskiem prowadzili grę, której celem był nacisk na śp. prezydenta i ostatecznie rozdzielenie obchodów katyńskich. W skutek wspólnych działań, spotkanie szefów polskiego i rosyjskiego rządu zorganizowano 7 kwietnia, trzy dni przed oficjalnymi uroczystościami 10 kwietnia.

O tym dlaczego Kreml nie chce dopuścić do wizyty śp. Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, pisał tak:
„Trudno się więc dziwić, że Rosja nie chce, by podczas kwietniowych obchodów w Katyniu Lech Kaczyński powtórzył »to było ludobójstwo«. Ryzyko jest realne (...) - Zależy nam, by uroczystości katyńskie nie przerodziły się w demonstrację polityczną - powiedział niedawno rosyjski szef MSZ Siergiej Ławrow.”

O wyższości prorosyjskiego kursu rządu nad polityką prezydenta:
„Biorąc pod uwagę, że Putin rzadko wyciąga dłoń do zgody i niechętnie krytykuje radziecką przeszłość, był to jednak znaczący gest. Prezydent Kaczyński odpowiedział na ten gest, nazywając w swoim przemówieniu Katyń »zbrodnią ludobójstwa« i »zemstą za sowiecką przegraną w wojnie polsko-bolszewickiej 1920«. Pomijając spory prawne - bo wcale nie jest jednoznaczne, czy Katyń można zakwalifikować jako ludobójstwo - był to dla Putina pewnego rodzaju policzek. Jego gest w postaci przyjazdu do Gdańska spotkał się z ostrą reakcją prezydenta Polski. Rząd PO-PSL od początku swego istnienia przestał upierać się, by Rosja uznała Katyń za ludobójstwo.”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W sprawie gry na rozdzielenie obchodów katyńskich:
„Wariantów wyjścia z sytuacji jest kilka. Prezydent Kaczyński może zrezygnować z wyjazdu do Katynia wraz z premierami Polski i Rosji, co wydaje się mało prawdopodobne. Może pojechać i zachowywać się powściągliwie, szanując, że gospodarzem uroczystości jest premier Putin, a jego protokolarnym partnerem premier Tusk, prezydent zaś symbolicznym szefem polskiej delegacji. Wariant, że w Katyniu wraz z polskim prezydentem pojawi się prezydent Dmitrij Miedwiediew, jest mało realny. Niewykorzystane przez prezydenta Miedwiediewa zaproszenie na styczniowe uroczystości wyzwolenia obozu w Auschwitz pokazuje, że nie zamierza on łatwo zapomnieć antyrosyjskich gestów i słów Lecha Kaczyńskiego. Tak więc z czysto protokolarnych względów Kaczyński będzie w Katyniu kwiatkiem u kożucha. Z drugiej strony prezydent może pojechać na uroczystości katyńskie z tzw. wizytą prywatną.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej