RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezes spółdzielni mleczarskiej aresztowany. 80 mln zł szkody, ale majątek przepisał na rodzinę

Tadeusz R. na razie pozostanie w areszcie (fot. arch.PAP/M.Obara)
Tadeusz R. na razie pozostanie w areszcie (fot. arch.PAP/M.Obara)

Najnowsze

Popularne

Tadeusz R., prezes spółdzielni „Bielmlek” podejrzany m.in. o wyrządzenie 80 mln zł szkody w zarządzanej przez niego organizacji, trafił do tymczasowego aresztu – orzekł w piątek Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia. Prokuratura nie zgadza się jednak z częścią decyzji, dotyczącą kaucji: podejrzany może bowiem opuścić areszt po wpłaceniu 200 tys. złotych poręczenia. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś poinformował, że orzeczenie sądu zostanie zaskarżone.

Znany piosenkarz Michał W. ma zarzuty

Michał W., znany piosenkarz, były lider Ich Troje, usłyszał zarzuty. Dotyczą one doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej...

zobacz więcej

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę trzy osoby podejrzane w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, dotyczącym upadłości Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” w Bielsku Podlaskim. Zarzuty usłyszy były prezes zarządu i były senator PiS Tadeusz R. Według prokuratury podejmował „nieuzasadnione ekonomicznie decyzje” i obciążał spółdzielnię, doprowadzając do jej upadłości.

Śledczy wskazują, że R. doprowadził do ogłoszenia upadłości spółdzielni i wyrządzenia w jej mieniu szkody majątkowej w wysokości blisko 80 mln zł.

W piątek Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia uwzględnił wniosek prokuratury i zastosował wobec Tadeusza R. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednocześnie – z czym nie zgadza się prokuratura – sąd orzekł, że podejrzany może opuścić areszt w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie 200 tysięcy złotych.

W tym zakresie zaskarżymy przedmiotowe orzeczenie – przekazał prok. Saduś. „Jednocześnie prokurator złożył na posiedzeniu sprzeciw skutkujący wstrzymaniem wykonalności postanowienia, co oznacza, że do czasu jego uprawomocnienia Tadeusz R. będzie przebywał w areszcie” – czytamy w komunikacie.

W toku śledztwa ustalono, że podejrzany w ostatnich latach pozbył się całego swojego majątku, przepisując go na członków rodziny, w tym dzieci, by uniknąć ewentualnej odpowiedzialności finansowej.

„Ofiarami działalności podejrzanych stali się przede wszystkim rolnicy, którzy nie otrzymali od spółdzielni pieniędzy za dostarczane mleko. Dla wielu rolników – członków spółdzielni, jej bankructwo oznacza ryzyko udziału w długach »Bielmleku«” – podkreśla prokuratura.

Wraz z Tadeuszem R. CBA zatrzymało dwie inne osoby: członek zarządu „Bielmleku” Piotr Ż usłyszał zarzuty działania na szkodę spółdzielni, a główny księgowy spółdzielni Mikołaj R. – zarzuty „dopuszczenia do sporządzenia, wbrew przepisom ustawy o rachunkowości, nierzetelnych sprawozdań finansowych, poprawiających obraz wyników księgowych”.

Wobec tych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: m.in. policyjny dozór i poręczenia majątkowe w kwocie 300 tys. zł.

Zobacz także: Były senator i wiceminister rolnictwa Tadeusz R. zatrzymany przez CBA

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej