RAPORT

Pogarda

Nominowany do Oscara reżyser przyjedzie do Polski. Villeneuve z nagrodą na Camerimage

Reżyser Denis Villeneuve i autor zdjęć Greig Fraser  na planie filmu „Diuna” (fot. Chiabella James/ materiały prasowe)
Reżyser Denis Villeneuve i autor zdjęć Greig Fraser na planie filmu „Diuna” (fot. Chiabella James/ materiały prasowe)

Najnowsze

Popularne

Nominowany do Oscara kanadyjski filmowiec Denis Villeneuve pojawi się w Polsce. W listopadzie przyleci do Torunia, by odebrać specjalną nagrodę Energa Camerimage za wybitne osiągnięcia w reżyserii – informują organizatorzy. Toruńskiej publiczności artysta przedstawi swoje najnowsze dzieło: fantastycznonaukowy spektakl „Diuna”, który w piątek 22 października debiutuje zresztą w polskich kinach. Obraz zostanie też wyświetlony w ramach Konkursu Głównego 29. edycji festiwalu.

Kim była Halyna Hutchins? „Wschodząca gwiazda” przypadkowo zastrzelona przez Baldwina

Śmiertelnie postrzelona przez aktora Aleca Baldwina operatorka filmowa była obywatelką Ukrainy – potwierdził ukraiński resort dyplomacji. Halyna...

zobacz więcej

Denis Villeneuve cieszył się już wcześniej reputacją błyskotliwego reżysera choćby za sprawą „Sicario” z 2015 roku, „Wroga” (2013) czy „Labiryntu” (2013). Na planie tego ostatniego spotkał się po raz pierwszy z Rogerem Deakinsem, a efektem ich współpracy był mroczny dreszczowiec o zdesperowanym ojcu przekraczającym wszelkie granice, żeby uratować zaginioną córeczkę.

Kim jest Denis Villeneuve?


Reżyser szybko zaczął kojarzyć się widzom z reżyserską jakością i wizualną finezją. Takich też filmowców szukają organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE – reżyserów, którzy postrzegają stronę wizualną nie tyle jako narzędzie do opowiadania wizualnie sugestywnych historii, ile doskonałą okazję, ażeby zapraszać widzów na ekscytujące filmowe przygody.

Bywalcy światowych festiwali znali Villeneuve’a wcześniej doskonale za sprawą „Pogorzeliska” (2010) oraz „Politechniki” (2009).

Najnowszy film Villeneuve’a – „Diuna” to opowieść o brutalnym konflikcie, którego stawką jest galaktyczna dominacja. Historia powstała w oparciu o powieść Franka Herberta, a autorem zdjęć jest Greig Fraser.

Nie był to dla reżysera debiut w fantastycznonaukowej konwencji; Denis Villeneuve nakręcił wcześniej w tym gatunku dwa dzieła: „Nowy początek” (2016) oraz „Blade Runner 2049” (2017) – kontynuację jednej z najbardziej cenionych produkcji w historii kina: „Łowcy androidów” Ridleya Scotta. W listopadzie kanadyjski filmowiec pojawi się w Polsce, by odebrać nagrodę specjalną Camerimage za wybitne osiągnięcia w reżyserii.

Zobacz także: Oaza luksusu dla ekipy filmowej „Diuny”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej