RAPORT

Pogarda

Sąd Najwyższy uniewinnił działacza pro-life

Działacz pro-life uniewinniony (fot.  PAP/Rafał Guz)
Działacz pro-life uniewinniony (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Sąd Najwyższy uchylił wyroki skazujące Bawera Aondo-Akaa oraz orzekł o jego uniewinnieniu. Chodzi o koordynowanie przez działacza pro-life w Zakopanem na przełomie 2017 i 2018 roku akcji wywieszenia antyaborcyjnego billboardu z zakrwawionymi płodami ludzkimi.

Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać...

zobacz więcej

Jak mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Rafał Malarski, Sąd Najwyższy rozpatrując kasację Prokuratora Generalnego uznał, że Bawer Aondo-Akaa działał w ramach konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów, a wyroki skazujące, które zapadły w tej sprawie, są nietrafne.

Bawer Aondo-Akaa mówił przed sądem, że nie chciał uderzać w zasady życia społecznego, lecz „pokazać czym jest aborcja”. Zlecił wykonanie i powieszenie bilboardu przy trasie narciarskiej, by jego widok „wpływał na ludzi i ich decyzje”.

Obrońca Bawera Aondo-Akaa adwokat Paweł Szafraniec cieszył się z orzeczenia. – Jest to zwycięstwo wolności słowa w RP. Baliśmy się, że pójdzie to w odwrotnym kierunku – kierunku ograniczenia wolności słowa, blokowania m.in. działań Fundacji Pro – Prawo do Życia i innych fundacji zwalczających aborcję – mówił adwokat.

Sąd Rejonowy w Zakopanem w październiku 2019 roku orzekł, że Bawer Aondo-Akaa ma zapłacić tysiąc złotych grzywny i uznał, że jego zachowanie było „nieprzyzwoite”. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w lutym 2020 roku podtrzymał wysokość grzywny, ale zmienił kategorię czynu na „wybryk”, który wywołał zgorszenie. Kasację wobec tych wyroków złożył Prokurator Generalny.

Czytaj także: Demokraci forsują nową ustawę. Aborcja na życzenie w USA?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej