RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Jesteśmy zainteresowani przywróceniem stabilności i bezpieczeństwa na granicach”

Elżbieta Witek (fot. Twitter/ Sejm RP)
Elżbieta Witek (fot. Twitter/ Sejm RP)

Jesteśmy zainteresowani przywróceniem stabilności i bezpieczeństwa na granicach, bo nic bardziej nie cenimy, jak spokój i ład społeczny, a bezpieczeństwo obywateli zawsze jest dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała w piątek w Atenach marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku

Białoruś wstrzymała wydawanie wiz dla obywateli Iraku – ustalił portal tvp.info. Nie wiadomo jednak, czy to permanentna, czy chwilowa decyzja...

zobacz więcej

Od czwartku marszałek Elżbieta Witek bierze udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy w Atenach. W piątek, drugiego dnia konferencji, marszałek Sejmu zabrała głos w sesji zatytułowanej „Wspólna przyszłość wszystkich obywateli Europy”.

– Z niepokojem patrzymy na Wschód od polskiej granicy. Dzisiaj, gdy Europa skupiona jest na walce z koronawirusem, z kryzysem zdrowotnym, społecznym i gospodarczym wywołanym pandemią COVID–19 wydaje się, że niezbyt wyraźnie dostrzega, że ze Wschodu otacza ją reżim Alaksandra Łukaszenki – podkreśliła Witek.

Jak mówiła, „coraz brutalniejszy wobec swoich obywateli reżim, który w sposób bezwzględny i cyniczny wykorzystuje migrantów do wywołania kryzysu w państwach europejskich oraz pozwala na wpadnięcie migrantów w pułapkę i uczynienia z ludzi, którzy uwierzyli białoruskiej władzy, broni. To jest broń w rękach autorytarnej władzy. To niehumanitarne działanie oraz instrumentalizacja polityczna zagadnienia migracyjnego budzą w nas głęboki sprzeciw”.

– Mówiąc o wspólnej przyszłości Europy – my, odpowiedzialni za naszych obywateli politycy – dążymy do utrzymania obszaru Europy jako miejsca dobrobytu, bezpiecznej przystani, wolności i spokoju społecznego – podkreśliła Witek.

Prezydent w BBN rozmawiał z premierem, ministrami i służbami o sytuacji na granicy z Białorusią

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w środę wieczorem zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz...

zobacz więcej

To, dlatego – jak dodała – „miliony ludzi z różnych zakątków świata pragnie mieszkać w Europie”. – I pragnie różnymi drogami tutaj dotrzeć, czasami ryzykując życiem – podkreśliła marszałek Sejmu.

Według niej „polityka reżimu Łukaszenki wpisuje się w schemat stosowania szantażu politycznego wobec Polski, państw bałtyckich i całej Europy, i prób licytowania własnych interesów politycznych kosztem ofiar”.

– Mamy wystarczająco dużo dowodów uzasadniających postrzeganie działań Białorusi jako składnika (ataków) hybrydowych wspartych elementami dezinformacji. Podstawowe znaczenie dla problemu ma element bezpieczeństwa i chęć destabilizacji przez Białoruś sytuacji wewnętrznej w Europie, zwłaszcza na granicy z Litwą, Łotwą i Polską – zaznaczyła marszałek Sejmu.

– Nie ma możliwości przekraczania granicy państwowej, stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, poza czynnymi przejściami granicznymi. Polska Straż Graniczna nie może nie wykonywać czynności, do których została powołana, czyli strzeżenia nienaruszalności granicy. I nie może celowo zezwolić na jej przekraczanie wbrew przepisom prawa, także prawa międzynarodowego – mówiła Witek.

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. SG podaje dane

W czwartek strażnicy graniczni odnotowali 633 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 32 nielegalnych imigrantów –...

zobacz więcej

– Jesteśmy zainteresowani przywróceniem stabilności i bezpieczeństwa na granicach, bo nic bardziej nie cenimy, jak spokój i ład społeczny, a bezpieczeństwo obywateli jest zawsze dla nas najwyższym priorytetem – oświadczyła marszałek Sejmu.

Zwróciła też uwagę, że polskie służby pomagają wszystkim tym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, często ratując im życie. – Strona polska udziela tym osobom pomocy medycznej również w postaci hospitalizacji. Nie ma na naszym terytorium osób, które nie otrzymałyby niezbędnej pomocy po przekroczeniu granicy – podkreśliła Witek.

Marszałek Sejmu zaapelowała też do naszych partnerów. – Nie pozwólcie na instrumentalizację swoich obywateli, na czynienie z nich karty przetargowej, nie zgadzajcie się na otwieranie nowych tras lotniczych z Białorusią, gdyż to narazi niewinnych ludzi na niebezpieczeństwo i wesprze nielegalny reżim – powiedziała marszałek Sejmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej