RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent pogratulował finalistom Konkursu Chopinowskiego

Prezydent podziękował pianistom (fot. PAP/Andrzej Lange)
Prezydent podziękował pianistom (fot. PAP/Andrzej Lange)

Dziękujemy i z całego serca gratulujemy – powiedział w piątek do finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. – Będzie dla nas wielką przyjemnością oglądać i słuchać państwa w przyszłości – dodał prezydent.

Prezydent Duda pogratulował zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego

Andrzej Duda pogratulował zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. „Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII...

zobacz więcej

W piątek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą spotkali się z laureatami i finalistami XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

– Ogromnie się cieszymy z moją żoną, że możemy państwa powitać w Pałacu Prezydenckim, w bardzo szczególnym miejscu. W bardzo szczególnym miejscu nie dlatego, że to jest Pałac Prezydencki, tylko dlatego, że tutaj odbył się pierwszy koncert Fryderyka Chopina. To było dokładnie 24 lutego 1818 roku, kiedy Fryderyk Chopin miał 8 lat. W ogóle jeszcze nie był wtedy znany, mało, jedna z gazet przekręciła jego nazwisko, kiedy informowała o tym koncercie, ale to był początek jego wielkiej drogi artystycznej – przypomniał prezydent.

Jak mówił, „już wtedy wielu ekspertów doceniało jego niezwykły, niespotykany talent”. – To było właśnie w tym miejscu, prawdopodobnie na tej sali, więc rzeczywiście to miejsce, można powiedzieć, przez to jest także i pałacem chopinowskim – wskazał prezydent.

To on wygrał Konkurs Chopinowski. Kim jest Bruce Liu?

Kanadyjczyk Bruce Xiaoyu Liu otrzymał pierwszą nagrodę 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Werdykt jury ogłoszono w nocy w Filharmonii...

zobacz więcej

Zwracając się do uczestników uroczystości powiedział: „Uznaliśmy z żoną, że to jest właściwe miejsce, żeby po pierwsze gościć wszystkich państwa, ale przede wszystkim młodzież, naszych wspaniałych pianistów i żeby tutaj powiedzieć państwu: dziękujemy i z całego serca gratulujemy”.

Dziękujemy za to, że stworzyliście państwo tak niezwykłe artystyczne wydarzenie, którego ranga i którego wymiar artystyczny były wczoraj wyraźnie widoczne. Te burze niekończących się oklasków, które państwo otrzymaliście, choćby wczoraj, najlepiej pokazują, jak wysoka była ocena, także ze strony widowni – podkreślił prezydent.

Przyznał, że ma nadzieję, iż „ten sukces, bo niewątpliwie osiągnęliście państwo sukces, w tym największym na świecie monograficznym konkursie pianistycznym, że ten sukces pomoże państwu w dalszej karierze, a być może otworzy jeszcze szerzej drzwi do wszystkich sal koncertowych na świecie”.

– I tego państwu z całego serca życzymy. Będzie dla nas wielką przyjemnością oglądać i słuchać państwa w przyszłości. Mam nadzieję, że także jeszcze kiedyś w Warszawie. Życzymy państwu wszelkiego powodzenia, samych sukcesów i samych dni wielkiej satysfakcji z talentu i z pracy, którą państwo wykonujecie – dodał prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej