RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

COVID-19 w Rosji. Nienotowane od początku pandemii liczby zgonów i zakażeń

Tragiczna sytuacja epidemiczna w Rosji (fot.  Erik Romanenko\TASS via Getty Images)
Tragiczna sytuacja epidemiczna w Rosji (fot. Erik Romanenko\TASS via Getty Images)

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji w ciągu ostatniej doby przekroczyła 37 tysięcy; tak wysokiego przyrostu zakażeń nie było tam od początku pandemii. Również liczba zgonów podniosła się do nienotowanych wcześniej poziomów: od czwartku zmarły 1064 osoby.

Tragiczna sytuacja epidemiczna w Rosji. Zmarło ponad 1000 osób

W sobotę, po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa w ciągu doby w Rosji zmarło ponad 1000 chorych na COVID-19. W kraju panuje powszechna...

zobacz więcej

Wskaźniki wciąż rosną, tymczasem Rosja szykuje się do „dni niepracujących” w dniach 30 października-7 listopada. Zostały one zarządzone przez władze w związku z trudną sytuacją epidemiczną. Jednak w niektórych regionach, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, dni wolne od pracy zaczną się już od soboty 23 października.

Władze poinformowały, że w Moskwie i obwodzie moskiewskim w dniach wolnych od pracy nastąpi faktyczny lockdown. Nie będą pracować placówki handlowe, oprócz sklepów spożywczych i aptek. Kawiarnie i restauracje będą obsługiwać tylko na wynos. W szkołach ogłoszono ferie, a studenci będą uczyć się zdalnie. W obwodzie moskiewskim nie będą też działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness i kina.

W Moskwie od 8 listopada uczestnicy imprez masowych będą musieli przedstawić test o braku zakażenia bądź dowód szczepienia przeciwko COVID-19. Już jednak pojawiły się informacje o portalach internetowych oferujących fałszywe kody elektroniczne potwierdzające szczepienia.

Władze Rosji długo unikały wprowadzania ostrzejszych ograniczeń epidemicznych. Teraz dni wolne od pracy częściowo nakładają się na i tak już wcześniej zaplanowany długi weekend związany z 4 listopada, który jest świętem państwowym. Eksperci, których w piątek cytuje dziennik „Izwiestija” oceniają, że lockdown w Moskwie powinien zmniejszyć obciążenie placówek medycznych, ale lepiej byłoby, gdyby potrwał dłużej – np. dwa tygodnie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej