RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. Znaleziono dobrze zachowane skamieniałe jaja dinozaura

Jaja znajdowały się w dużym gnieździe, zachowanym wewnątrz skał (fot. University of Zaragoza)
Jaja znajdowały się w dużym gnieździe, zachowanym wewnątrz skał (fot. University of Zaragoza)

Najnowsze

Popularne

Zespół portugalskich, hiszpańskich i niemieckich paleontologów znalazł w północno–wschodniej Hiszpanii skamieniałe jaja dinozaura. Znajdowały się w dużym gnieździe, zachowanym wewnątrz skał.

Ta bakteria zjada „zły” plastik i produkuje „dobry”

Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie. Jednocześnie produkuje...

zobacz więcej

Ekipa kierująca badaniami wywodzi się z uniwersytetu w Saragossie. Jak poinformowali w komunikacie tamtejsi paleontolodzy, podczas rozpoczętych w 2020 r. poszukiwań w miejscowości Loarre, w prowincji Huesca, udało się znaleźć w sumie ponad 100 jaj.

Stanowisko, w obrębie którego we wrześniu odkryto kolejnych 12 dobrze zachowanych jaj dinozaura, stanowi jedno z miejsc największego ich nagromadzenia w skali Europy. Wiek odkrytych gniazd naukowcy szacują na 68 mln lat.

Ze wstępnej analizy wynika, że znalezione przez naukowców jaja należały do tytanozaurów, czyli grupy zauropodów żyjących od późnej jury do końca kredy. Te roślinożerne dinozaury były jednymi z największych zwierząt w dziejach Ziemi.

Ludzki organizm nie odrzucił nerki przeszczepionej od świni

Chirurdzy nowojorscy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, której nie odrzucił organizm człowieka, poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Autorzy badania wyjaśnili, że wydobycie skamieliny z jajami zauropoda odbyło się w sposób „mało typowy dla prac paleontologicznych”: przy użyciu koparki. Sprecyzowali, że skamieliny z wyciętego bloku skalnego będą w najbliższych tygodniach analizowane w laboratorium.

„Oczekujemy, że w trakcie najbliższych badań uda nam się znaleźć embriony dinozaurów wewnątrz jaj” – zapowiedział uczestnik badania, hiszpański paleontolog Miguel Moreno Azanza.

W zespole, który odkrył skamieliny jaj dinozaura, dominują pracownicy uniwersytetu w Saragossie oraz Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. W sumie w skład ekipy badawczej wchodzi 25 osób, w tym kilku paleontologów z Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej