RAPORT

Wojna na Ukrainie

Symboliczny „złoty spaw” na gazociągu łączącym Polskę z Litwą [WIDEO]

Polska i litewska część gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe obydwu krajów, zostały w piątek połączone ostatnim, „złotym” spawem. Gazociąg ma zostać uruchomiony w połowie 2022 r. Dzięki GIPL kraje bałtyckie i Finlandia zyskają połączenie gazowe z resztą UE.

Największy eksporter prądu w Europie ma problem. Niski stan wód

Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie w 67,5 proc. Tak niskiego stanu wód nie było w kraju od 2006 roku – podała w środę Norweska...

zobacz więcej

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ocenił, że „jesteśmy świadkami ważnego punktu na drodze w kierunku pogłębionej współpracy między naszymi państwami”. – Myślę, że ta współpraca może być przykładem dla całej Europy – dodał.

Jak podkreślił Naimski, GIPL jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. – Wierzę, że dzięki temu gazociągowi jesteśmy bliżej siebie i jesteśmy bezpieczni – dodał pełnomocnik. – To dotyczy nie tylko energii, ale i bezpieczeństwa pojmowanego szerzej – zaznaczył Naimski.

Wiceprezes Gaz–Systemu Marcin Kapkowski oceniał, że GIPL, wraz z terminalami LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie, otwiera zupełnie nowe możliwości dla całego regionu, także biznesowe. Oznacza bardzo dużo dla niezależności od dostaw gazu ze Wschodu – podkreślał.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o nadużyciach Gazpromu

Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania.

zobacz więcej

– Dosłownie przekroczyliśmy góry i lasy, by się połączyć – mówił z kolei prezes litewskiego operatora gazowego Amber Grid Nemunas Biknius. Przypomniał, że przygotowania trwały wiele lat. – Teraz czeka nas integracja rynków i w połowie 2022 r. zaprezentujemy produkty skierowane do odbiorców i klientów – dodał prezes Amber Grid.

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski. GIPL fizycznie połączy zintegrowany już gazowy rynek państw bałtyckich i Finlandii z resztą UE. Inwestorami GIPL są Gaz–System i litewski operator gazowy Amber Grid. Dofinansowanie z europejskiego instrumentu CEF dla całego projektu to 266,4 mln euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej