RAPORT

Pogarda

Piotr Duda do Donalda Tuska: Pan powinien bronić polskich miejsc pracy, gospodarki i suwerenności

Najnowsze

Popularne

– Tak panie Tusk, to co pan robi dzisiaj w naszym kraju, to potrafi każdy pętak. Pan powinien tu stać dzisiaj z nami i bronić polskich miejsc pracy, polskiej gospodarki i suwerenności naszego kraju. A nie być na usługach Niemców – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda na demonstracji przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Turów. „Postanowienie TSUE stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy”

Decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich – skomentowała decyzję TSUE o nałożeniu na...

zobacz więcej

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział, że jego związek nie pozwoli powtórzyć błędów lat 90-tych, kiedy w Polsce zamykano stocznie i huty.

Związkowcy protestują przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z powodu decyzji o zamknięciu kopalni Turów.

Piotr Duda powiedział, że TSUE jednoosobową decyzją chce zlikwidować tysiące miejsc pracy i narazić bezpieczeństwo energetyczne Europy. Zwrócił się między innymi do lidera PO.

– Zacytuję słowa Tuska z 2012 roku z Sejmu: „Panie przewodniczący, to co pan dzisiaj robi, to potrafi każdy pętak”. Tak, panie Tusk, to co pan robi dzisiaj w naszym kraju, to potrafi każdy pętak. Pan powinien tu stać dzisiaj z nami i bronić polskich miejsc pracy, polskiej gospodarki i suwerenności naszego kraju. A nie być na usługach Niemców – mówił Piotr Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów

Ministerstwo Środowiska Czech zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Poinformowała o tym rzeczniczka resortu...

zobacz więcej

– Jesteśmy tutaj jako reprezentacja i mówimy, ostrzegamy i dajemy wam czas do namysłu – mówił Piotr Duda.

– Jeżeli nie, to podpalimy Europę. Ale podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym (...), którzy dzisiaj decyzjami jednoosobowymi zamykają tysiące miejsc pracy i pozbawić chcą energii elektrycznej milionów Polaków. I – nie zawaham się użyć tego słowa – pozbawić także bezpieczeństwa energetycznego Polski i Unii Europejskiej – na to my nie pozwolimy – powiedział Duda.

Jak mówił, „pani sędzina” z TSUE podjęła decyzję ws. Turowa „między zakupami a lunchem, waliła młotkiem w biurko i mówi: „zamykam”. – Nie, na to nie pozwolimy – powiedział.

Szef NSZZ „Solidarność” przekazał, że zaprosił na piątkową manifestację europarlamentarzystów z Polski „bez wyjątku”. Podczas wiecu występowali także inni związkowcy.

– Trybunał Niesprawiedliwości Unii Europejskiej zachowuje się jak dyktatura z Korei Północnej. Tylko w Korei Północnej podejmują wyroki przed osądzeniem. Tak podjęła decyzję pani Rosario, skazując mieszkańców Bogatyni i pracowników Turowa na śmierć. My się na to nie zgadzamy i dzisiaj przyszliśmy to pokazać – mówił Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” KWB Turów.

Przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności” Dominik Kolorz podkreślił, że „będziemy respektować to, co dzieje się w naszym suwerennym kraju, a nie to, co narzuca nam unia niesprawiedliwości europejskiej. Nie tylko dzisiejszy protest będzie się musiał tutaj odbywać, ale też będą musiały być w Europie następne, bo ich się po prostu nie zatrzyma – jeżeli my ich nie zatrzymamy – mówił Kolorz.

teraz odtwarzane
Związkowcy: Skazano mieszkańców Bogatyni i pracowników Turowa na śmierć

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej