RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Piotr J. zatrzymany i oskarżony. To znany wydawca

Piotr J. (fot. PAP/Rafał Guz)
Piotr J. (fot. PAP/Rafał Guz)

Piotr J., znany wydawca książek, został zatrzymany przez policję – potwierdził portal tvp.info. Mężczyzna w prokuraturze usłyszał zarzuty oszustwa. Śledczy skierowali już akt oskarżenia do sądu. Poszkodowanymi w sprawie są znani dziennikarze.

Reżyser Xawery Ż. zatrzymany przez policję

Znany reżyser, twórca m.in. filmu pt. „Mowa ptaków”, „Pitbull” czy „Chaos” został zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Jak podaje „Super...

zobacz więcej

Piotr J., pełnomocnik jednego z wydawnictw, został zatrzymany w czwartek nad ranem przez funkcjonariuszy policji. W Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Ochota usłyszał zarzuty oszustwa. Tego samego dnia do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa skierowany został akt oskarżenia, co potwierdza portalowi tvp.info Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

– Piotr J. oskarżony został o doprowadzenie siedmiu autorów książek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów i wypłaty należnego wynagrodzenia – przekazała nam prok. Skrzyniarz.

Jak dodała, w toku postępowania ustalono, że „na skutek działania ww. pokrzywdzeni odnieśli szkody w wysokości od 7,5 tys. zł do 30 tys. zł". Czyny zarzucone Piotrowi J. obejmują lata 2014-2021. Mężczyzna nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Po przesłuchaniu został zwolniony.

Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Były senator i wiceminister rolnictwa Tadeusz R. zatrzymany przez CBA

Były senator i wiceminister rolnictwa, były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej „Bielmlek” Tadeusz R. został zatrzymany przez CBA.

zobacz więcej

Jak poinformował dziennikarz Piotr Nisztor, w śledztwie poszkodowanymi – oprócz niego – są też Sławomir Cenckiewicz i m.in. Piotr Woyciechowski

Przypomnijmy, w 2018 roku Cezary Gmyz, Piotr Nisztor, Maciej Marosz, Wojciech Dudziński, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Witold Bagieński i Piotr Woyciechowski we wspólnym liście otwartym zarzucili Piotrowi J., szefowi wydawnictwa, które wydawało ich niektóre książki, że „współpracował w jednej firmie z byłymi funkcjonariuszami i agentami służb komunistycznych”.

„Świadomie pomijamy w naszym liście kwestię Pańskiej nieuczciwości biznesowej wobec autorów publikujących w polegającej na nierespektowaniu przez Pana zawartych z nami umów i unikaniu rozliczeń z tytułu sprzedaży książek), w związku z ujawnionymi w Internecie i mediach faktami zwracamy się do Pana z apelem o publiczne wyjaśnienie wszystkich okoliczności swojej biznesowej współpracy z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa PRL” – czytamy.

Autorzy apelu napisali książki: „Konfidenci. Archiwa ujawniają prawdę”, „Nietykalni”, „Resortowe togi”, „Co nam Gmyz zgotował? Przepisy ze szczyptą...”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej