RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tysiące Polaków protestuje w Luksemburgu. Drut kolczasty i wozy pancerne

Zasieki w Luksemburgu. TSUE odgradza się od „Solidarności” (fot. Twitter.com/AnnaZalewska, twitter.com/Grupa_PGE)
Zasieki w Luksemburgu. TSUE odgradza się od „Solidarności” (fot. Twitter.com/AnnaZalewska, twitter.com/Grupa_PGE)

Najnowsze

Popularne

W piątek o godzinie 10 przed siedzibą TSUE w Luksemburgu ruszył protest górniczej „Solidarności” w obronie Turowa. Internet obiegły zdjęcia i filmy pokazujące, że na miejscu manifestuje już ponad 2 tysiące osób, a ma być ich jeszcze więcej. Pierwsze, co zobaczyli po przyjeździe związkowcy, to wysokie zasieki, pojazdy pancerne i uzbrojonych funkcjonariuszy służb mundurowych. – Gdzie jest pan Tusk? – pytał szef „Solidarności” i zaznaczał, że na miejscu są posłowie Zjednoczonej Prawicy, ale nie ma nikogo z PO.

„Na korytarzach PE przerażenie”. Przyszły premier Czech sojusznikiem Kaczyńskiego

Wiele wskazuje na to, że premierem Czech zostanie Petr Fiala z ODS (partii należącej do tej samej frakcji PE co PiS). Polityk ten z uznaniem...

zobacz więcej

– Złożę oficjalny protest w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ta „uśmiechnięta Europa", o której mówił Tusk, przywitała nas zasiekami i uśmiechem z drutów kolczastych – powiedział w rozmowie z portalem tysol.pl przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Oni mówią o rzekomej brutalności polskiej policji? Dziś witają nas wozami pancernymi, a co będzie jutro? Tak się nie traktuje nawet bydła! Jesteśmy historycznym Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność", który zmienił bieg historii i położył podwaliny świata, w którym żyją również ci, którzy tak nas dzisiaj witają – dodał Duda.

Zaznaczył, że na miejscu są obecni liczni przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, ale na zaproszenia – do wzięcia udziału w proteście – nie odpowiedzieli politycy PO ani Lewicy.

Zobacz także ->  Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów

Przypomnijmy, że na wniosek czeskiego rządu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej we wrześniu tego roku postanowił, że Polska płacić będzie karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Zdaniem związkowców ta decyzja jest absurdalna.

„Demokracja w europejskim wydaniu” – skomentowała obecna na miejscu europosłanka PiS Anna Zalewska.

Czeskie ministerstwo proponuje wznowienie negocjacji ws. kopalni Turów

Ministerstwo Środowiska Czech zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Poinformowała o tym rzeczniczka resortu...

zobacz więcej

Większość protestujących dojechała na miejsce autokarami z Dolnego Śląska – bo to w obronie kopalni i elektrowni z Turowa manifestują związkowcy z „Solidarności”. Jednak jak zaznaczają, gra idzie o coś więcej niż kilka tysięcy miejsc pracy i przetrwanie dobrze działającego przedsiębiorstwa – chodzi o nasze bezpieczeństwo i suwerenność.

Zobacz także ->  Premier Morawiecki rozmawiał z czeskimi europosłami o agendzie UE i Turowie

– Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ „Solidarność" przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki.

Inny ze związkowców Bogumił Tyszkiewicz poinformował, że manifestacja rozpocznie się przed siedzibą TSUE, ale później przejdzie pod ambasadę Republiki Czeskiej.

– Będą wypowiedzi liderów, mamy też przygotowany list intencyjny. Nie wiemy jednak, czy przedstawiciele TSUE wyjdą do nas, bo zasad i obyczajów, jakie obowiązują w Luksemburgu, nie znamy – mówił.

„Jest hipokrytką! Zieje nienawiścią po wyjściu z kościoła”. Sikorski znów skandalicznie o Kempie

Po ataku Radosława Sikorskiego (PO) w Beatę Kempę (PiS), na polityka Platformy spadła fala krytyki. – Będę rozmawiał z Sikorskim – zapowiedział...

zobacz więcej

Udział w proteście biorą także m.in. działacze Straży Narodowej i Rot Niepodległości.

– Zaczyna się prawdziwa batalia o Polskę suwerenną i niepodległą. Nie damy zniszczyć Turowa, polskiej energetyki i kopalni. Nie damy sobie odebrać wolności! – powiedział obecny na miejscu lider stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Zobacz także -> Zalewska: Coś niespotykanego. Takiego uderzenia Unii w Polskę jeszcze nie było

Jak zaznaczył, Turów jest tylko początkiem, bo można się spodziewać, że TSUE będzie podejmować podobne decyzje wobec innych polskich kopalni. – Dzisiaj wszyscy Polacy powinni stanąć po stronie tych robotników – zaapelował, wskazując na zgromadzony tłum.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej