RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż o konstytucji. Tak odpowiedziała zdecydowana większość

Nowy sondaż dotyczący konstytucji (fot. Jakub Wlodek/NurPhoto via Getty Images)
Nowy sondaż dotyczący konstytucji (fot. Jakub Wlodek/NurPhoto via Getty Images)

Zdecydowana większość badanych jest zdania, że to konstytucja powinna być w Polsce najwyższym prawem – tak wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes dla wpolityce.pl.

„Mogą sobie wypreparować rezolucję o wyspach Cooka”. Ostre słowa prof. Legutki

Tu się stwarza iluzje, że w Unii Europejskiej są powszechne wybory, wobec tego jest mandat. 650 posłów wypowiada się na tematy kraju nie mając...

zobacz więcej

Uczestnikom badania zadano pytanie: „Czy konstytucja powinna być najwyższym prawem w Polsce?”.

Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 78 proc. badanych, z czego 55 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Przeciwnego zdania było 10 proc. respondentów. 12 proc. nie miała zdania na ten temat.

Serwis podaje, że wśród sympatyków trzech największych ugrupowań politycznych zdania nie są podzielone. „Zasadę, że konstytucja jest najważniejsza, popiera odpowiednio: 96 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 82 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 86 proc. wyborców Polski 2050” – czytamy.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na próbie Polaków 1096 osób w dniach od 15 do 18 października 2021 roku.

7 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego uznał, że przepisy Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis Traktatu uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej