RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Watykan proponuje wierzącym aplikację Click to pray 2.0

W aplikacji można znaleźć m.in. najnowsze informacje z Watykanu (fot. Christopher Furlong/Getty Images)
W aplikacji można znaleźć m.in. najnowsze informacje z Watykanu (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Przywykliśmy już do tego, że za sprawą jednego kliknięcia możemy zamówić jedzenie na wynos, kupić nowe ubrania, wykonać trening czy codzienną medytację. Papież Franciszek, któremu media społecznościowe i nowe technologie nie są obce, zachęca również do umacniania swojej wiary za pomocą aplikacji.

Premier: Wraz z wyborem Polaka na papieża, rozpoczął się nowy etap dla Kościoła i dla Polski

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że 43 lata temu, wraz wyborem Polaka na papieża, „rozpoczął się nowy etap, zarówno dla Kościoła...

zobacz więcej

„Odsuń się od swoich obowiązków. Uspokój myśli, zajrzyj do swojego wnętrza. Jak się teraz czujesz? Za co jesteś wdzięczny, czego dziś doświadczyłeś?” – brzmi jak wstęp do medytacji? Bynajmniej. To fragment wieczornej modlitwy proponowanej przez aplikację „Click to pray”. Znajdziemy ją w zakładce „Evening Prayers” (wieczorne modlitwy).

W podobnym tonie utrzymane są propozycje kontemplacji porannej i popołudniowej, o których użytkownikom mają przypominać ustawione w telefonie powiadomienia.

Po zalogowaniu się w aplikacji Click to pray – można to zrobić za pomocą Facebooka, konta Google czy adresu mailowego – w głównej zakładce pojawia się kalendarz, który pozwala zorganizować modlitewny plan dnia. Jednak proponowane treści nie są zachętą do omówienia kolejnej „zdrowaśki”, a krótkiej kontemplacji. Weźmy na przykład jedną z popołudniowych modlitw, która przypomina słowa papieża Franciszka: „Jezus powiedział swoim przyjaciołom: »Jego największym pragnieniem jest sprowadzić na ziemię ogień miłości Ojca: ogień, który rozświetla życie za sprawą każdego, kto ma go w sobie, który zbawia, który zmienia świat«. Czy ja jestem takim światłem dla innych?”.

„Nigdy nam nie schlebiał, mówił prawdę”. Dziś wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II

Dziś w Kościele wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, papieża Polaka. 22 października 1978, czyli 43 lata temu, Jan Paweł II...

zobacz więcej

Aplikacja umożliwia również publikowanie swoich modlitw na otwartym forum, na którym udzielają się ludzie z całego świata. Jedni proszą o pomoc w znalezieniu pracy, zdanie egzaminów, inni o ochronę bliskich im osób, jedna z użytkowniczek prosiła o wyzdrowienie córki, która cierpi na depresję, inna zrozpaczona matka szukała wsparcia w walce o zdrowie uzależnionych od narkotyków synów. Każdą z opublikowanych na forum modlitw można skomentować lub dać jej watykański odpowiednik lajka, czyli „amen”, umieszczony przy ikonie serduszka.

Pierwsza wersja aplikacji Click to pray powstała w 2016 roku. Jej najnowsza wersja (dostępna w siedmiu językach, ale nie polskim) ma umożliwiać użytkownikom większą personalizację modlitewnego kalendarza. Korzystający z niej znajdą zakładkę ze wszystkimi oficjalnymi modlitwami papieża Franciszka, najnowsze informacje z Watykanu oraz linki do zatwierdzonych przez Watykan inicjatyw, takich jak aplikacja „Tweetując z Bogiem”.

Jak podkreślił w rozmowie z AFP ks. Lucio Ruiz, sekretarz Dykasterii ds. Komunikacji, aplikacja jest narzędziem do modlitwy, ale dowodzi również, że Kościół idzie z duchem czasu. „To zrozumienie kultury, odczytywanie jej, słuchanie i obserwowanie tego, gdzie są ludzie. Bo tam, gdzie są, musi być Kościół”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej