RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hanna Lis przeprasza dziennikarza za obelgi. Po chwili znowu to zrobiła

Hanna Lis (fot.  PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)
Hanna Lis (fot. PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)

Hanna Lis przeprosiła dziennikarza „Gazety Polskiej” Macieja Marosza za nazwanie go „bandytą" i „specem od czarnej roboty”. To skutek prawomocnego wyroku sądu. Chwilę po opublikowaniu przeprosin Lis napisała, że Marosz i pozostali autorzy książki „Resortowe dzieci”, to „kreatury”.

Nazwała go „bandytą”. Hanna Lis musi przeprosić b. dziennikarza „Gazety Polskiej”

„Bandyta" i „spec od czarnej roboty”. Tak o Macieju Maroszu pisała na Twitterze Hanna Lis. Były dziennikarz „Gazety Polskiej” i współautor...

zobacz więcej

Tydzień temu Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie wytoczonej przez Macieja Marosza (autor książki „Resortowe dzieci”) przeciwko Hannie Lis, dotyczącej tego, że Lis nazwała dziennikarza „bandytą" i „specem od czarnej roboty”.

– Sąd oddalił apelację strony pozwanej, czyli Hanny Lis, która domagała się, aby oddalić całe powództwo. Z kolei uznał apelację strony powodowej, czyli Macieja Marosza, który domagał się 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Przyznano 5 tys. zł. – powiedział mecenas Marek Sawicki, pełnomocnik Marosza.

– Wskazano, że strona pozwana nie wykazała w żaden sposób, że Marosz uchybił standardom dziennikarskim, co mogłoby w jakiś sposób usprawiedliwiać treść tego wpisu. Sąd przyjął, że w ramach odpowiedzialności za słowa musi być przyznane zadośćuczynienie choćby w symbolicznym wymiarze – dodał Sawicki. Z kolei Maciej Marosz podkreślił, że sąd stwierdził, iż zachował należytą staranność w pracy dziennikarskiej.

Hanna Lis porównała „Sylwestra Marzeń” do zbrodni nazistów i sowietów

„Sylwester Marzeń z Dwójką” w Zakopanem zgromadził miliony osób przed telewizorami. Dziesiątki tysięcy ludzi świetnie bawiło się również pod sceną...

zobacz więcej

– Stwierdzono, że moje dobra osobiste zostały naruszone. Pozwana nie podała żadnych argumentów, które uzasadniałyby jej zachowanie, pisanie epitetów bez kontekstu – wyjaśniał. Hanna Lis została zobowiązana do zamieszczenia na swoim profilu twitterowym przeprosin, której mają być widoczne przez siedem dni.

Lis przeprasza i... znowu obraża


W czwartek tuż przed północą Lis opublikowała na Twitterze przeprosiny. „Przepraszam za wpis z 30/05 2006 r. na Twitterze, w którym znalazło się stwierdzenie, że Maciej Marosz dopuszcza się nagannych czynów oraz za użycie epitetu pod jego adresem” – napisała.

Wdając się w dyskusję z internautami Lis określiła autorów książki „Resortowe dzieci” – Macieja Marosza, Dorotę Kanę i zmarłego niedawno Jerzego Targalskiego – „kreautrami”.

„Nie róbcie proszę tym kreaturom i ich wypocinom reklamy. Nie tego (ich „książki”) dotyczyła sprawa w sądzie. Paradoksalnie to ja byłam pozwaną. Niestety nie stać mnie było na to, aby ich pozwać. Pracuję na to, aby kiedyś móc to zrobić” – napisała.

Tomasz Lis publikuje fake newsa. Na zdjęciu dziecko

Redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis opublikował na Twitterze wpis „Polska’2021-Bóg, honor i dziczyzna”. Dołączył do niego zdjęcie śpiącego w...

zobacz więcej

Kim jest Waldemar Kedaj?


W książce „Resortowe dzieci” opisani byli rodzice Hanny Lis – Waldemar i Aleksandra Kedaj. Przypomnijmy, nazwisko Waldemara Kedaja oraz jego żony zostało umieszczone na tak zwanej „liście Kisiela”.

Wywiad SB zarejestrował Kedaja w 1974 r. jako kontakt operacyjny „Mento”. Wówczas cenne okazały się dla bezpieki jego możliwości operacyjne wynikające z objęcia stanowiska korespondenta PAP w Rzymie. Mimo iż z materiałów SB wynika, że „Mento” współpracował z SB z poczucia obowiązku wobec PRL i odbył przeszkolenie dot. metod pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej, po latach napisał na łamach „Wprost” oświadczenie, iż nigdy świadomie nie podjął współpracy z tajnymi służbami PRL.

Według akt IPN, „Mento” za doniesienia nie był wynagradzany, ale refundowano mu koszty wynikające z realizacji zadań nałożonych przez SB.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej