RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy: Stolica nie straci na Polskim Ładzie

Według wyliczeń MF Warszawa nie straci na Polskim Ładzie (fot. Shuttertock/Patryk Kosmider)
Według wyliczeń MF Warszawa nie straci na Polskim Ładzie (fot. Shuttertock/Patryk Kosmider)

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów Warszawa nie straci na Polskim Ładzie. Przeciwnie, w przyszłym roku będzie miała więcej pieniędzy, niż władze stolicy zakładały w planach budżetowych na 2022 r. – powiedział wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS).

Polski Ład dla rolnictwa w praktyce. Co trzeba wiedzieć? [WIDEO]

Powszechny system ubezpieczeń dla rolników, uwolnienie handlu detalicznego, skrócenie łańcucha sprzedaży produktów czy wyższe dopłaty bezpośrednie...

zobacz więcej

Figura wskazał na prognozy Ministerstwa Finansów, z których wynika, że samorządy zaplanowały na przyszły rok dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 140 mld zł. Tymczasem dzięki projektowanym zmianom, dochody te mają być o 9 mld zł więcej. Dochody stolicy z PIT i CIT mają wzrosnąć w 2022 r. – według MF – o 166 mln zł, czyli o 2,1 proc. w stosunku do tego, co planowały władze Warszawy.

Figura zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie rząd zaproponował pakiet zmian, które miałyby rekompensować potencjalne spadki dochodów samorządów.

W ocenie wiceprzewodniczącego Rady Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski twierdząc, że „Polski Ład jest jakąś katastrofą", uprawia propagandę partyjną.

Premier Morawiecki: Rząd chce wprowadzić nową ulgę dla przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ulgi sponsoringowej dla przedsiębiorców. „Mój rząd chce związać ze sobą aspekty – biznesowy i...

zobacz więcej

– Pan prezydent Trzaskowski skrajnie upolitycznił warszawski samorząd. To jest barykada walki z rządem, która nie ma nic wspólnego z ideą samorządności. Samorządność zakłada współpracę z rządem. Mamy inne płaszczyzny działania, odmienne kompetencje, ale przede wszystkim współpracujemy. Natomiast idea samorządności pana prezydenta Trzaskowskiego polega na walce z rządem – powiedział Figura. – Z takiej walki dla mieszkańców nic dobrego nie może wyniknąć – dodał.

Według Rafała Trzaskowskiego Polski Ład to odwrócenie polskiego ustroju do góry nogami, zniszczenie finansowe samorządów i centralizacja wszystkich decyzji.

– Dzisiaj rządzący podejmują decyzje, które mają odbierać kolejne miliardy samorządom. Według Oceny Skutków Regulacji ten tak zwany »Polski Ład« ma zabrać samorządom ponad 150 mld zł, 15 miliardów rocznie samorządy mają na tym tracić, w tym sama Warszawa rocznie 1 miliard 700 milionów. Co prawda po rekompensacie ma to być 1 miliard 200 mln zł, ale tylko w jednym roku – powiedział Trzaskowski na jednej z konferencji prasowych pod koniec września.

W ubiegłym tygodniu samorządowcy z Trzaskowskim na czele skierowali apel o zmiany w Polskim Ładzie. „W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. »Polskim Ładzie« oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko–wiejskich” – napisali w apelu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej