RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wichury w Polsce. IMGW ostrzega

Niebezpieczna pogoda w piątek (fot. Shutterstock/Rainer Fuhrmann)
Niebezpieczna pogoda w piątek (fot. Shutterstock/Rainer Fuhrmann)

IMGW wydał w piątek alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województw północnej części Polski. Najsilniej wiać będzie na Wybrzeżu; tam porywy wiatru mogą sięgać nawet do 110 km/h.

Wiatr łamie konstrukcje energetyczne. Bez prądu ponad 100 tys. odbiorców

Ponad 100 tys. mieszkańców Dolnego Śląska po wichurach przechodzących przez region jest pozbawionych energii elektrycznej – podał Tauron w...

zobacz więcej

W związku z silnym wiatrem IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w północnych powiatach województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

W regionach objętych alertami prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w pasie nadmorskim od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 110 km/h, z południowego zachodu.

Ostrzeżenia obowiązują do późnych godzin wieczornych w piątek.

W nocy z piątku na sobotę wiatr będzie stopniowo słabł, wiejąc w porywach z prędkością do 60-65 km/h. Na przeważającym obszarze kraju opady deszczu, głównie na północy. Najmniej opadów będzie na południowym wschodzie. W nocy temperatura spadnie do 0-1 stopnia na Podhalu, 2-5 stopni Celsjusza na przeważającym obszarze Polski i około 7 stopni na Wybrzeżu. W rejonach podgórskich możliwe są opady deszczu ze śniegiem, a w wyższych partiach Tatr śniegu.

W sobotę nastąpi niewielkie rozpogodzenie, jednak temperatury wyniosą od 6-11 stopni Celsjusza. W niedzielę, za sprawą wyżu z centrum na południu Polski, zapowiadana jest poprawa pogody. Wiatr ucichnie, zza chmur pojawi się słońce, choć na Wybrzeżu możliwe jeszcze będą słabe opady deszczu. Temperatura w ciągu dnia dojdzie do 7-12 stopni Celsjusza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej