RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Intensywność objawów COVID-19 silnie związana z masą ciała

Szczepienia w tej grupie to jedyna szansa na złagodzenie powikłań (fot. Shutterstock)
Szczepienia w tej grupie to jedyna szansa na złagodzenie powikłań (fot. Shutterstock)

Otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale – czego dowodzi najnowsze badanie naukowców z University of Southern California – wpływa również na objawy u pacjentów z łagodnymi postaciami tej choroby.

Szczepienia dzieci od 5 do 11 lat: EMA rozpoczyna ocenę preparatu BioNTech/Pfizer

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Influenza and Other Respiratory Viruses”.

W badaniu kierowanym przez dr Pię Pannaraj wzięło udział 522 dorosłych i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 84 lat), u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 w warunkach ambulatoryjnych (nie w szpitalu). Ok. 20 proc. uczestników miało podstawowe schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Ok. 62 proc. miało za wysoki BMI.

Wśród potwierdzonych przypadków COVID-19 56 proc. było objawowych. Okazało się, że i dorośli, i dzieci z nadwagą lub otyłością doświadczali zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Chodzi tu zwłaszcza o objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszności. Dodatkowo symptomy te utrzymywały się u nich wyraźnie dłużej.

– Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie, osób z nadwagą i otyłością, to jedyna szansa na złagodzenie ewentualnych powikłań w tej populacji – uważa dr Pannaraj.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak mówi, prawie od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19. I pewnie dlatego większość badań koncentruje się na otyłych pacjentach wymagających hospitalizacji, mimo że nadal większość osób zakażonych COVID-19 jest leczona poza szpitalami.

Przeczytaj także: Pot a zakażenie koronawirusem. Naukowcy testują tani wykrywacz

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej