RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zima zagraża najuboższym Afgańczykom. ONZ utworzyła fundusz powierniczy

Ponad połowa Afgańczyków żyje na granicy ubóstwa (fot. PAP/EPA/Stringer, zdj. ilustr,)
Ponad połowa Afgańczyków żyje na granicy ubóstwa (fot. PAP/EPA/Stringer, zdj. ilustr,)

ONZ utworzyła specjalny fundusz powierniczy dla Afganistanu. Fundusz ma sprawić, że najbiedniejsi Afgańczycy jeszcze przed zimą dostaną pomoc finansową, by kupić jedzenie. Po przejęciu władzy przez talibów w Kabulu międzynarodowe instytucje zamroziły afgańskie aktywa, a miejscowe banki wstrzymały wypłaty gotówki. Wielu Afgańczyków musiało radzić sobie bez pieniędzy.

Afganistan. Talibowie znaleźli miliony dolarów w domach byłych ministrów

Bank Centralny Afganistanu poinformował, że talibowie znaleźli ponad 12 mln dolarów w gotówce i złocie w domach byłych przedstawicieli rządu....

zobacz więcej

ONZ ocenia, że na najbliższy rok działania funduszu potrzebnych jest prawie 700 mln dolarów. Ponad 50 mln obiecały na razie Niemcy, które są pierwszym darczyńcą.

Załamanie gospodarcze po dojściu talibów do władzy sprawiło, że ponad połowa Afgańczyków żyje na granicy ubóstwa. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w tym roku afgańska gospodarka skurczy się o 30 proc.

Jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów 60 proc. PKB tego kraju opierało się na międzynarodowej pomocy.

Gdy po 20 latach obecności w Afganistanie siły NATO rozpoczęły wycofywanie się, talibowie przypuścili ofensywę. W sierpniu w ciągu zaledwie dziewięciu dni podbili wszystkie miasta w Afganistanie i obalili prozachodni rząd.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przez dwa kolejne tygodnie trwała pospieszna ewakuacja obywateli krajów Zachodu oraz afgańskich współpracowników. 31 sierpnia NATO ostatecznie opuściło Afganistan.

Przeczytaj także: Zamknięto 2 tys. placówek medycznych. „Afganistan jest na skraju przepaści”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej