RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

O energii, praworządności i handlu. Zakończył się pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na manipulacje rynkowe Gazpromu (fot. PAP/EPA/Yves Herman)
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na manipulacje rynkowe Gazpromu (fot. PAP/EPA/Yves Herman)

Krótko przed północą w czwartek zakończył się pierwszy dzień szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Szefowie państw i rządów rozmawiali o wzroście cen energii, kwestiach związanych z praworządnością i handlem. Obrady drugiego dnia szczytu rozpoczną się w piątek o godzinie 10.00.

„Mamy gorzką satysfakcję, że mieliśmy rację”. Premier przed szczytem UE [WIDEO]

Rosnące gwałtownie ceny energii, migracja i sprawa praworządności – to kwestie które mają być poruszane podczas unijnego szczytu, który rozpocznie...

zobacz więcej

Z informacji, na jakie powołuje się PAP wynika, podczas dyskusji o cenach energii premier RP Mateusz Morawiecki stwierdził, że za wzrost odpowiadają manipulacje rynkowe rosyjskiego Gazpromu.

PAP dowiedziała się ponadto, że Polska wyszła z postulatem obowiązkowego posiadania magazynów gazu przez każde państwo członkowskie, by zwiększyć odporność na takie manipulacje.

Morawiecki miał też wskazywać, że potrzebny jest raport dotyczący działań na rzecz obniżenia cen za energię w kontekście unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Zwrócił też uwagę na potrzebę wsparcia gospodarstw domowych o niskich dochodach.

W trwającej ok. 2 godzin dyskusji o praworządności i wyroku polskiego TK większość przywódców wypowiadała się w duchu koncyliacyjnym, w tym przywódcy Niemiec, Francji i Włoch. Pojawiły się jednak też krytyczne głosy wobec Polski i wyroku TK, w tym najostrzejszy premiera Holandii - przekazały PAP źródła unijne.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Politolog: Dobrze, że polski rząd nie ustąpi wobec bezprawnych działań UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej