RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sto lat podziału Irlandii. Premier Johnson na ekumenicznym nabożeństwie w w Armagh

Nabożeństwo odprawiono w katedrze w Armagh (fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne)
Nabożeństwo odprawiono w katedrze w Armagh (fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne)

Zwierzchnicy irlandzkiego Kościoła katolickiego oraz czterech głównych Kościołów protestanckich wspólnie odprawili w czwartek w katedrze w Armagh w Irlandii Północnej nabożeństwo z okazji stulecia powstania tej prowincji w efekcie podziału wyspy.

Nastolatkowie wśród zatrzymanych po zamieszkach w Irlandii Północnej

13-latek i 14-latek są wśród ośmiu osób aresztowanych po piątkowych zamieszkach w Belfaście – poinformowała w sobotę północnoirlandzka policja....

zobacz więcej

Wśród 150 zaproszonych gości byli m.in. brytyjski premier Boris Johnson, politycy północnoirlandzcy z większości tamtejszych partii oraz przedstawiciele władz Irlandii. Zabrakło natomiast królowej Elżbiety II, której w przeddzień uroczystości lekarze odradzili wyjazd z powodu przemęczenia, oraz – co wzbudziło spore kontrowersje – prezydenta Irlandii Michaela Higginsa, który odrzucił zaproszenie.

Wyjaśniał on, że jest niestosowne, by jako głowa państwa brał udział w nabożeństwie, którego intencją jest „uczczenie podziału Irlandii i powstanie Irlandii Północnej”.

Zwierzchnicy głównych Kościołów irlandzkich wygłosili swoje osobiste refleksje na temat powstania Irlandii Północnej.

Katolicki arcybiskup Eamon Martin powiedział, że podział kraju wywołuje u niego „głębokie poczucie straty i smutku” oraz że „spolaryzował ludzi na tej wyspie”. – Zinstytucjonalizował różnice i pozostaje symbolem kulturowego, politycznego i religijnego podziału między naszymi społecznościami – mówił.

Przeczytaj także: Irlandia Północna: 41 policjantów rannych w zamieszkach z brexitem w tle

– Muszę zmierzyć się z trudną prawdą, że być może my, w Kościołach, mogliśmy zrobić więcej, aby pogłębić nasze zrozumienie siebie nawzajem i przynieść uzdrowienie i pokój naszym podzielonym i zranionym społecznościom – powiedział.

„Są realne problemy”. Irlandia Północna po brexicie

Brexit stworzył „realne problemy” w Irlandii Północnej, ale przemoc nie jest sposobem na ich rozwiązanie – oświadczył w czwartek brytyjski minister...

zobacz więcej

Zwierzchnik Kościoła Prezbiterialnego w Irlandii, David Bruce, powiedział: „Boleję nad czasami, kiedy strach powstrzymywał nas przed budowaniem relacji z tymi, z którymi się różnimy. Jeśli mamy budować lepszą przyszłość, to musimy uznać nasze własne poranienie i naszą odpowiedzialność za opiekowanie się wzajemnie swoimi ranami”.

Przemawiając po nich Boris Johnson wyznał, że „bycie tu dzisiaj i patrzenie, jak ludzie z bardzo różnych perspektyw, było poruszające”. Podkreślił, że jego zdaniem Irlandia Północna ma przed sobą wspaniałą przyszłość, ale zastrzegł, że jako zagorzały unionista uważa, iż jej przyszłość jest w Zjednoczonym Królestwie.

Irlandia Północna powstała jako odrębny podmiot polityczny w 1921 r., gdy weszła w życie ustawa o rządzie Irlandii (Government of Ireland Act 1920), zgodnie z którą wyspa Irlandia podzielona została na dwie części.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej