RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Adwokat pomagał szajce lichwiarzy legalizować przekręty z wekslami in blanco

Przestępcy żerowali na zdesperowanych dłużnikach bez zdolności kredytowej (fot. cbśp., zdjęcie ilustracyjne)
Przestępcy żerowali na zdesperowanych dłużnikach bez zdolności kredytowej (fot. cbśp., zdjęcie ilustracyjne)

Śląskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły siedem osób o wyzyskiwanie przymusowego położenia osób, którym udzielano pożyczek na lichwiarski procent. Często suma spłaty przekraczała wartość zobowiązania ponad dwukrotnie. W legalizowaniu działań oszustów pomagał młody adwokat, który odpowie razem z lichwiarzami.

Gang lichwiarzy rozbity. Przejął dziesiątki nieruchomości

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało sześć osób podejrzanych o lichwę. Przestępcy oferowali osobom w trudnej sytuacji finansowej...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy grupy działającej na terenie Tarnowa i okolic. Tworzyły ją osoby bardzo mocno powiązane z półświatkiem, ale przede wszystkim dysponujące znacznymi sumami, które pożyczały na procent. Klientami szajki były osoby niemające zdolności kredytowej w instytucjach finansowych. m.in. zdesperowani dłużnicy i życiowi pechowcy. Choć trafiali się także szemrani biznesmeni.

Klienci pożyczali od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Głównym warunkiem sfinalizowania operacji było złożenie weksla in blanco. I to później okazywało się największym błędem pożyczkobiorców. Wierzyciele przerabiali te dokumenty i domagali się zwrotu sum z uwzględnieniem oprocentowania przekraczającego niekiedy kilkunastokrotnie regulowane przepisami maksymalne odsetki. Okazywało się, że klienci wpadali w spiralę długów.

Notariusz zatrzymany w sprawie gangu „łowców mieszkań”

Cztery osoby, w tym notariusza, zatrzymali funkcjonariusze CBŚP w związku ze śledztwem pomorskich „pezetów” w sprawie gangu „łowców mieszkań”,...

zobacz więcej

Mecenas do zadań specjalnych


Lichwiarze byli na tyle bezczelni, że po odpowiednim wypełnieniu weksli, przedkładali dokumenty sądom lub prokuraturom, celem uruchomienia stosownych procedur urzędowych. Tak zdobywali np. sądowe nakazy zapłaty.

Legalizowaniem tych akcji zajmował się młody adwokat, niedługo po zaliczeniu stosownej aplikacji. Prawnik doskonale wiedział, że działa na korzyść oszustów i dlatego on również znalazł się wśród oskarżonych.

Przestępcy nie działali tylko w białych rękawiczkach. Bardzo często dłużnicy, którzy zbyt długo zalegali ze spłatami, byli nękani lub zastraszani. W kilku przypadkach, działanie sprawców doprowadziło ich klientów do znacznych szkód materialnych oraz osobistych.

CBŚP i KAS zatrzymały 13 osób podejrzanych o lichwę

Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymały 13 osób, które oferowały osobom w trudnej sytuacji finansowej wysoko...

zobacz więcej

Próbowali zastraszyć ofiary


Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zarzucił oskarżonym popełnienie przestępstw polegających na wyzyskiwaniu przymusowego położenia osób i udzielania im pożyczek na lichwiarski procent. Cztery osoby odpowiedzą dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

– Kolejne zarzuty dotyczą również stosowania przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszenia zwrotu świadczeń niewspółmiernych wobec kwoty udzielonych pożyczek. Prokurator zarzucił oskarżonym również popełnienie przestępstw polegających na podżeganiu świadków do składania fałszywych zeznań oraz użycie gróźb w celu wywarcia wpływu na treść zeznań i wyjaśnień, obciążających głównych oskarżonych. Czyny te zostały popełnione po tymczasowym aresztowaniu czterech członków grupy przestępczej – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej