RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

CBŚP i KAS uderzyły w gangi tytoniowe. Przejęto ogromne ilości papierosów

Zatrzymani na terenie jednego z przestępczych magazynów (fot. CBŚP)
Zatrzymani na terenie jednego z przestępczych magazynów (fot. CBŚP)

Blisko 19 mln nielegalnych papierosów, czyli 950 tys. paczek, przejęli funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynach z wyrobami tytoniowymi w Sosnowcu i Grójcu. Podczas akcji zatrzymano także dziewięć osób i przejęto samochody przestępców oraz równowartość 380 tys. zł w gotówce. Wartość przechwyconych papierosów oszacowano na 17,7 mln zł.

KAS i CBŚP przejęły 20 mln nielegalnych papierosów

Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji podczas akcji w Warszawie i okolicach zabezpieczyły ponad 20 mln sztuk...

zobacz więcej

Najbardziej udana była akcja przeprowadzona w Grójcu, gdzie funkcjonariusze CBŚP i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego odkryli magazyn gangu tytoniowego. Obie służby wkroczyły, kiedy na obserwowaną posesję wjechała ciężarówka z naczepą. Kierujący nią 61-letni Słoweniec przekonywał, że przywiózł ładunek szklanek. Tyle tylko, że za kartonami z zadeklarowanym towarem znajdowały się pakunki z paczkami papierosów. Dokładnie 735 tys. paczek (14,7 mln sztuk papierosów). Kierowca został zatrzymany.

Funkcjonariusze przeszukali także samochody dostawcze stojące na posesji, w których odkryli kolejne 2,4 mln sztuk papierosów. Łącznie w Grójcu przejęli towar wart blisko 16,2 mln zł. Ponadto zatrzymali jeszcze 38-letniego Polaka oraz dwóch Ukraińców w wieku 37 i 41 lat. W Prokuraturze Okręgowej w Radomiu osobom tym przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Wszyscy zostali aresztowani.

CBŚP przechwyciło krajalnię tytoniu o mocy dorównującej tym z legalnych fabryk

Nawet 5 ton krajanki dziennie mogła przerobić w ciągu dnia fabryczka odkryta przez CBŚP na Dolnym Śląsku. To wydajność zbliżona do maszyn używanych...

zobacz więcej

Znacznie mniejszy „łup” trafił się policjantom CBŚP i funkcjonariuszom Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, którzy zlikwidowali przestępczy magazyn w Sosnowcu. Część znajdowała się w budynku, a cześć w samochodzie dostawczym, zaparkowanym na posesji. Funkcjonariusze łącznie przejęli prawie 2 mln papierosów, wartych blisko 1,5 mln zł.

Do sprawy zatrzymano pięć osób, którym w Prokuraturze Rejonowej Sosnowiec-Północ przedstawiono zarzuty karno-skarbowe. Jak się okazało jeden z podejrzanych był poszukiwany listem gończym, do odbycia dwuletniej odsiadki w więzieniu.

Na poczet przyszłych kar o charakterze zabezpieczono równowartość 385 tys. zł w gotówce oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł.

Wszystko wskazuje na to, że papierosy miały docelowo trafić do Wielkiej Brytanii (fot. CBŚP)
Wszystko wskazuje na to, że papierosy miały docelowo trafić do Wielkiej Brytanii (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej