RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Eksperci o polskim rynku nieruchomości: Podaż nie nadąża za popytem

Najszybciej rosły ceny mieszkań w miejscowościach do 500 tys.mieszkańców (fot. Shutterstock)
Najszybciej rosły ceny mieszkań w miejscowościach do 500 tys.mieszkańców (fot. Shutterstock)

Ceny na rynku nieruchomości będą w Polsce rosły, dopóki popyt na mieszkania i domy nie zostanie zrównoważony podażą – mówili w czwartek uczestnicy debaty podczas X Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

O ile zdrożały mieszkania w 2020 roku? Jest analiza

W 2020 roku mieszkania zdrożały o niespełna 6 proc. – wynika z opublikowanej w poniedziałek analizy HRE Investments. W IV kw. ub.r. w 7...

zobacz więcej

Jednym z wydarzeń w trakcie X EFNI była dyskusja pt. „Dokąd zmierza rynek nieruchomości? Kluczowe trendy i wyzwania”.

– W tej chwili w Trójmieście jesteśmy jak w raju. Z każdego raju wypędza się jednak mieszkańców, muszą zejść na ziemię – to jest nieuniknione. Co jest najciekawsze to data, kiedy to nastąpi. Ja tego nie potrafię przewidzieć. Z tą datą wiąże się to, jaka będzie reakcja rynku. Gdyby ta data miałaby być w miarę szybka, to rynek spokojnie zareaguje. Ale jeśli te ceny będą szły jeszcze w górę przez rok, dwa lub trzy, to nieuchronna jest większa korekta – ocenił prezes zarządu firmy Ekolan Andrzej Biernacki.

Jak przyznał, działalnością deweloperską zajmuje się od wielu lat i nie pamięta tak silnego popytowego trendu na rynku nieruchomości jak dziś.

Podaż nie nadąża za popytem


– Rynek jest mocno niezrównoważony w sensie podażowym, na rynku pierwotnym zdecydowanie brakuje mieszkań. Podaż nie nadąża za popytem, a to wpływa na ceny. I te ceny rosną teraz nieproporcjonalnie, nawet jeśli bierzemy pod uwagę wskaźniki inflacyjne. Tak długo jak tego popytu nie wyrównamy podażą, to nam grozi cały czas sytuacja wzrostowa – uważa przedstawiciel branży deweloperskiej.

Gdzie są najdroższe mieszkania w Warszawie? Najnowszy raport

W I kwartale br. najdroższe lokale sprzedawano w Śródmieściu, gdzie średnia cena wyniosła prawie 13,5 tys. zł za m kw. Cena transakcyjna przekracza...

zobacz więcej

Inwestują ludzie z całej Polski                       


 Zdaniem wiceprezydenta Gdańska Alana Aleksandrowicza, podaż na rynku nieruchomości rośnie i będzie rosła, a popyt nadal będzie niezaspokojony.

– Rynek gdański, a szerzej trójmiejski nie jest reprezentatywny w skali kraju. Nabywcami mieszkań w Trójmieście nie są bowiem osoby stąd. Tu inwestują w mieszkania ludzie z całej Polski. Patrząc na Gdańsk, mamy jeszcze 5-10 lat, kiedy deficyt nieruchomości, kurczący się zasób gruntów będzie realnie zagrażał podaży mieszkań – stwierdził.

W ocenie analityka rynku najmu mieszkań, doradczyni w simpl.rent Hanny Milewskiej-Wilk rosnące stopy procentowe, a wraz z nimi koszty kredytów, nie zahamują cen na rynku nieruchomości.

– Na rynku wciąż jest dużo gotówki, a kredyt wykorzystywany jest jedynie jako wsparcie i np. wkład własny przekracza nawet 40 proc. – zaznaczyła.

Jarosław Krawczyk z internetowego serwisu nieruchomości Otodom podał, że w III kwartale tego roku  najszybciej rosły ceny nie w metropoliach, ale w miejscowościach, które zamieszkuje między 50 tys. a 500 tys. mieszkańców. Między lipcem a wrześniem ceny w tych miastach wzrosły o 7,9 proc., a w II kwartale o 8,1 proc.

– Ceny w tych miejscowościach rosły szybciej, bo wyjściowo były niższe. Pandemia m.in. pokazała, że część osób może pracować zdalnie w domu, albo pojawiać się w miejscu pracy 2-3 dni w tygodniu. Przy wysokich cenach w dużych miastach zdecydowali się oni na zamieszkanie np. godzinę drogi od Warszawy czy Trójmiasta – wyjaśnił przedstawiciel portalu.

Ustawa deweloperska wzmocni ochronę nabywców na rynku pierwotnym

Przyjęta przez Sejm nowa ustawa deweloperska wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym – wskazał w piątek...

zobacz więcej

Zarabianie na „dziurach w ziemi”


Członek zarządu PFR Nieruchomości S.A Krystyna Wąchała-Malik zwróciła uwagę, że bardzo modne stało się ostatnio zarabianie na „dziurach w ziemi”.

– A mianowicie kupowanie hurtem od dewelopera 10 mieszkań za gotówkę, a potem wystawianie tych mieszkań w dużo większych cenach na wolnym rynku, czyli sprzedaż cesji z umowy deweloperskiej. Ten trend również winduje ceny – zaznaczyła.

PFR Nieruchomości zajmuje się budową mieszkań na wynajem.

– W tym roku oddaliśmy do najmu ponad 2,2 tys. mieszkań. Zaskakujące jest to, że na tę ofertę wpłynęło aż 12 tys. wniosków – podała Wąchała-Malik.

X EFNI potrwa do piątku


Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot. Każda edycja gromadzi blisko 1000 uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Zobacz także -> Coraz więcej chętnych na kredyt mieszkaniowy

Głównymi tematami rozpoczętego w środę wydarzenia są odbudowa Europy po kryzysie pandemii, Europejski Zielony Ład, rozwój cyfryzacji i rola Trójkąta Weimarskiego 30 lat po jego powołaniu. X EFNI potrwa do piątku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej