RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Afera Cambridge Analytica. Zuckerberg personalnie wymieniony w pozwie

Mark Zuckerberg miał odgrywać w sprawie znacznie większą rolę niż dotąd przypuszczano (fot. Drew Angerer/Getty Images)
Mark Zuckerberg miał odgrywać w sprawie znacznie większą rolę niż dotąd przypuszczano (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg został uwzględniony w pozwie dotyczącym naruszenia przez Facebooka prywatności użytkowników w związku z aferą Cambridge Analytica. Według prokuratora generalnego Dystryktu Kolumbii miliarder odgrywał w sprawie znacznie większą rolę niż dotąd przypuszczano – pisze w czwartek „New York Times”.

Facebook zapłaci grzywnę za dyskryminacje w zatrudnianiu Amerykanów

Gigant mediów społecznościowe Facebook zgodził się zapłacić 14,25 mln dolarów kary za dyskryminowanie, według władz USA, Amerykanów starających się...

zobacz więcej

W grudniu 2018 r. prokurator generalny Dystryktu Kolumbii Karl Racine złożył skargę przeciwko Facebookowi w sądzie Dystryktu Kolumbii. Oskarżył platformę społecznościową o to, że umożliwiła firmie Cambridge Analytica (CA), zajmującej się doradztwem politycznym, bezprawne pozyskanie wrażliwych danych 87 milionów użytkowników, w tym ponad połowy mieszkańców Dystryktu Kolumbii. Informacje te były wykorzystywane do profilowania osób pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje.

Sąd nie zgodził się na oddalenie pozwu


Po tym, jak w czerwcu 2019 r. sąd nie zgodził się na oddalenie pozwu, rozpoczęło się dochodzenie w sprawie, które objęło rozmowy z byłymi i obecnymi pracownikami firmy oraz funkcjonariuszami organów ścigania, a także ocenę zeznań Marka Zuckerberga przed Kongresem.

Zobacz także: Facebook ma zmienić nazwę. „Uratowałby reputację i spadające zaufanie”

Według Racine'a dochodzenie wykazało, że zmiana w działaniu platformy w 2010 r., która umożliwiła dostęp setkom zewnętrznych podmiotów do danych użytkowników Facebooka, była pomysłem Zuckerberga. „Zuckerberg nie jest w Facebooku marionetką. Jest osobiście zaangażowany w niemal każdą ważną decyzję podejmowaną przez firmę, a skala jego wpływów nie jest żadną tajemnicą” – podkreślił prokurator w pozwie. Facebook obecnie toczy wiele batalii sądowych z regulatorami prawnymi. Jest celem pozwów antymonopolowych i ochrony konsumentów, złożonych przez Federalną Komisję Handlu i kilku stanowych prokuratorów generalnych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Żadne z dotychczasowych dochodzeń w sprawie Facebooka nie dotyczyło jednak bezpośrednio Zuckerberga – podkreśla „NYT”. Zuckerberg kontroluje ponad 50 proc. udziałów z prawem głosu w spółce. Uwzględnienie w pozwie Racine'a może oznaczać dla niego duże kary finansowe – jak pisze nowojorski dziennik, Dystrykt Kolumbii może domagać się do 5 tys. dolarów odszkodowania za każdego z 300 tys. mieszkańców Dystryktu Kolumbii, których prywatność mogła zostać naruszona przez CA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej