RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy”

Szef MEiN Przemysław Czarnek (fot. PAP/Piotr Nowak)
Szef MEiN Przemysław Czarnek (fot. PAP/Piotr Nowak)

Podpis prof. Andrzeja Herbeta pod stanowiskiem dziekanów wydziału prawa o rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego jest prywatną inicjatywą. Jest mi wstyd, że dziekan zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy – stwierdził szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek: Liczne środowiska akademickie wspierają działania MNiSW

Ogromnie wiele środowisk akademickich wspiera działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie utożsamiajmy całego środowiska akademickiego...

zobacz więcej

Tydzień temu portal wPolityce.pl podawał, że prof. Jerzy Pisuliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłał maila dziekanom wydziałów prawa, w którym namawiał, by ci poparli uchwałę Komitetu Nauk Prawnych PAN, w której podważany jest status sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Portal cytował fragment uchwały PAN, w którym oceniono m.in. że „Trybunał Konstytucyjny wykroczył poza przysługujące mu kompetencje, stwierdzając niekonstytucyjność przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (TUE)”.

Dziekani wydziałów prawa w opublikowanym w środę stanowisku w pełni poparli stanowisko wyrażone w uchwale Komitetu Nauk Prawnych PAN z 12 października 2021 r. Na Twitterze KUL podano w czwartek, że „podpis dziekana Wydziału Prawa i Prawa Kanonicznego KUL dr. hab. Andrzeja Herbeta pod stanowiskiem dziekanów wydziału prawa ws. rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, jest jego prywatną inicjatywą i opinią, której nie należy utożsamiać ze stanowiskiem KUL-u”.

Przemysław Czarnek pytany przez portal wPolityce.pl o komentarz stwierdził, że „są to stanowiska pojedynczych osób, czyli dziekanów wydziałów prawa”. „W przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mamy jasne stanowisko wyrażone na Twitterze uczelni przez rektora KUL, że jest to prywatny podpis pana prof. Herbeta, którego absolutnie nie należy utożsamiać ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” – wskazał minister.

„Postanowienie TK jest jednoznaczne, rozwiewa wszelkie wątpliwości”

– Postanowienie TK rozwiewa wszelkie możliwe wątpliwości, które tliły się w głowach sędziów, przewodniczących wydziałów, prezesów sądów po...

zobacz więcej

Zaznaczył, że „oświadczenie dziekanów, w przeciwieństwie do innych uczelni, nie jest zamieszczone na oficjalnych stronach internetowych ani KUL, ani wydziału prawa, bo nie ma takiej możliwości, gdyż jest to stanowisko prywatne pana prof. Herbeta”.

„Prywatnie mogę powiedzieć, że jest mi wstyd, że dziekan mojego wydziału zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy. Wyrażałem to już podczas wykładu inauguracyjnego. I cieszę się bardzo, że władze mojego uniwersytetu wyrażają taką samą dezaprobatę wobec takiej pozbawionej podstaw prawnych postawy, godzącej w suwerenność i interes narodu polskiego, i naszego państwa” – ocenił minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej