RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bodnar: To nie my mamy decydować, gdzie chcą dostać się imigranci

Adam Bodnar chce wpuszczenia imigrantów do Polski (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Adam Bodnar chce wpuszczenia imigrantów do Polski (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Adam Bodnar zarzuca Polskim władzom, że te łamią prawa człowieka i zobowiązania międzynarodowe działaniami na granicy z Białorusią. W wywiadzie dla TVN24 były rzecznik praw obywatelskich przekonywał, że nadużywana jest procedura push-back, a imigrantów „należy przyjmować na terytorium Polski i udzielić im odpowiedniego wsparcia”. – Nie możemy z góry podejmować decyzji za te osoby, gdzie one chcą się przemieścić – powiedział.

Migranci chcą wracać z granicy polsko-białoruskiej do domu. „Zakładnicy Łukaszenki” [WIDEO]

Nie mają nic przeciwko powrotowi do Iraku, ale Białoruś nie pozwala im cofnąć się z granicy. Ci ludzie nie wiedzieli o stanie wyjątkowym w Polsce,...

zobacz więcej

Adam Bodnar pytany m.in. o docelowy kierunek migrantów szturmujących granicę polsko-białoruską przyznał, że dla większości z nich Rzeczpospolita jest jedynie krajem tranzytowym. Wspomniał przy tym problem migracyjny, z jakim zmagały się kraje południa Europy.

Bodnar o imigrantach przedostających się do Polski


– Tak samo Grecja, Włochy były krajami tranzytowymi. To nie zwalnia nas z obowiązku rozpatrzenia ich wniosków, respektowania norm praw człowieka. Nie możemy z góry podejmować decyzji za te osoby, gdzie one chcą się przemieścić – mówił prawnik.

Bodnar zarzucił też władzom „odmawiania współpracy z Frontexem”. – Boją się, że ktoś z zewnątrz będzie patrzył na ręce – stwierdził. Warto przypomnieć, że przedstawiciele unijnej agencji regularnie wizytują polsko-białoruską granicę, a osobistą wizytę przeprowadził też szef Frontexu: Komunikat Frontexu ws. Polski i działań na granicy.

Były RPO jest zdania, że „granica musi być strzeżona”, ale jednocześnie domaga się wpuszczania imigrantów do Polski.

– Nie można stosować procedury push-back. Ja wiem, że na tym cała rzecz polega, że ta procedura jest nadużywana. Ale właśnie po to należy przyjmować te osoby na terytorium Polski, udzielić im odpowiedniego wsparcia, a następnie przeprowadzić szybkie procedury weryfikacyjne. I wtedy zgodnie z obowiązującymi zasadami te osoby można odesłać – mówił w TVN24.

Zobacz także – Posłanka KO: Wpuśćcie tych ludzi! Kim są, ustali się później

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej