RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Kompletnie nie ma to znaczenia”. Wiceminister o rezolucji PE ws. wyroku polskiego TK

Najnowsze

Popularne

– To szaleństwo, które dzieje się w Parlamencie Europejskim, widzieliśmy po wystąpieniu pana premiera. Ta rezolucja to jest któraś z kolei – kompletnie nie ma to znaczenia. Tam jest taki festiwal europarlamentarzystów, żeby pokazać się w dobrym czasie antenowym, żeby powiedzieć coś „ostrzej” – to też w naszym parlamencie widzimy. Kto będzie bardziej ostry, kto kogoś obrazi, kto powie oczywistą nieprawdę, ale bardzo głośno – ten zyskuje na popularności, tego się cytuje. Dziwię się, że Polacy się w to wpisują – stwierdził w programie „Gość Wiadomości” wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda komentując rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przyjętą w czwartek przez Parlament Europejski.

PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Przygotowało ją pięć frakcji w PE – EPL,...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego wyższości prawa europejskiego nad prawem krajowym, w tym Konstytucją RP. Przygotowało ją pięć frakcji w PE – EPL, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę i Lewica. W dokumencie Parlament Europejski „głęboko ubolewa nad bezprawną decyzją Trybunału Konstytucyjnego”.

Jej autorzy „ubolewają nad faktem, że inicjatywa zakwestionowania pierwszeństwa prawa UE nad ustawodawstwem krajowym została podjęta przez obecnego premiera Polski”. Nazywają to „jednostronną decyzją kwestionującą ramy prawne UE”. Wyrażaja również „głębokie zaniepokojenie, że ta decyzja (polskiego Trybunału Konstytucyjnego – dop. red.) może stanowić niebezpieczny precedens”.

Rezolucja przygotowana przez liberalno-lewicowych parlamentarzystów podkreśla rosnące wyzwania, „jakie w tym zakresie stawiają krajowe trybunały konstytucyjne i niektórzy politycy”, i wzywa państwa członkowskie do „poszanowania kluczowej roli TSUE i przestrzegania jego orzeczeń”.


Obejrzyj cały program „Gość Wiadomości”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej