RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Andrzej Duda: Dziękuję laureatom konkursu za rozsławianie muzyki Chopina

Dziękuję laureatom i pianistom konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie – powiedział w czwartek podczas gali wręczenia Nagród XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prezydent Andrzej Duda. Wręczył też Złoty Medal Bruce'owi (Xiaoyu) Liu z Kanady.

Gala Konkursu Chopinowskiego. „Zapisał się platynowymi zgłoskami w historii muzyki” [WIDEO]

18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zapisał się złotymi, a być może platynowymi zgłoskami w historii Polski, ale też w...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą biorą udział w pierwszym koncercie laureatów Konkursu Chopinowskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Podczas uroczystości prezydent wręczył Złoty Medal laureatowi I Nagrody Bruce'owi (Xiaoyu) Liu z Kanady. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim pianistom i muzykom, którzy zgłosili się do XVIII konkursu. – Dziękuję, że włożyliście w to wysiłek, ogromne emocje – powiedział Andrzej Duda.

W opinii prezydenta wybór zwycięzcy konkursu był niezwykle trudny.

„Jesteśmy dumni z tego, że Chopin był Polakiem, pochodził z naszego kraju i stąpał po polskiej ziemi. Słyszymy w tej muzyce Polskę. Kiedy ją słyszymy, widzimy płynącą Wisłę, pochylone wierzby, charakterystyczne dla naszego kraju krajobrazy – mówił prezydent.

Podsumowując swoje wystąpienie, pogratulował raz jeszcze laureatom i pianistom i podziękował za to, że „grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie”.

W nocy ze środy na czwartek ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej