RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Putin: Jeśli niemiecki regulator wyda zgodę, zaczniemy dostawy przez Nord Stream 2

Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL / POOL)
Władimir Putin (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL / POOL)

Jeśli tylko druga nitka gazociągu Nord Stream 2 zostanie zapełniona gazem technicznym, a niemiecki regulator wyda zezwolenie, Rosja następnego dnia może zacząć dostawy tym gazociągiem – powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin.

Kryzys gazowy w Europie. Kolejna decyzja Gazpromu pokazuje kurs Kremla

W czasie, gdy Kreml sugeruje, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 może pomóc złagodzić rekordowy wzrost cen gazu w Europie, szantażując niejako...

zobacz więcej

Odnosząc się do pierwszej, zapełnionej już gazem nitki, Putin powiedział, że jeśli „jutro” regulator niemiecki wyda zezwolenie na dostawy, Rosja „następnego dnia” zacznie przesyłać 17,5 mld m sześc. gazu tą nitką. Jak dodał, prace nad zapełnieniem drugiej nitki gazem technicznym zakończą się w grudniu br.

Putin przekonywał, że Nord Stream 2 to interesy nie tylko rosyjskiego Gazpromu, ale i koncernów europejskich, które są partnerami w tym projekcie.

Komentując obecny kryzys gazowy w Europie, rosyjski prezydent oznajmił, że kraje, które zawarły z Gazpromem długoterminowe kontrakty na dostawy gazu, otrzymują go teraz po cenie czterokrotnie niższej niż spotowa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Oświadczył też, że dostawy gazu przez Nord Stream 2 byłyby kilkukrotnie bardziej ekologiczne niż przy tranzycie przez Ukrainę.

Zobacz także: PGNiG informuje niemiecki resort o ryzyku uruchomienia Nord Stream 2


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej