RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kancelaria prezydenta Czech publikuje nagranie. Milosz Zeman w szpitalu [WIDEO]

Prezydent Czech Milosz Zeman od pewnego czasu przebywa w szpitalu (fot. BrnoNewsCTV/Twitter)
Prezydent Czech Milosz Zeman od pewnego czasu przebywa w szpitalu (fot. BrnoNewsCTV/Twitter)

Kancelaria czeskiego prezydenta zaprzeczyła podejrzeniom o sfałszowanie podpisu Milosza Zemana. Urzędnicy opublikowali nagranie ze szpitala, na którym czeski prezydent składa podpis pod decyzją o zwołaniu inauguracyjnego posiedzenia Izby Poselskiej.

„Jeżeli Rosja ma nas uczyć o demokracji...”. Witek i Grodzki wyszli z sali

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki, którzy biorą udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydencki kanclerz Vratislav Mynarz przedstawiając nagranie podkreślił, że robi to, aby bronić honoru i praw prezydenta. Zaprzeczył pojawiającym się w ostatnich dniach podejrzeniom o sfałszowanie podpisu i manipulacje.

Na 25-sekundowym nagraniu widać leżącego w szpitalnym łóżku Milosza Zemana, który podpisuje dokument w obecności między innymi przewodniczącego Izby Poselskiej Radka Vondraczka.

Prezydent mówi, że zwołuje posiedzenie nowej izby na najbliższy możliwy termin. Następnie dodaje po niemiecku, że ten kto zyskuje czas, zyskuje wszystko. Nagranie kończy się w momencie, gdy Zeman zamyka oczy i odkłada głowę na poduszkę.

Dziennikarze i część polityków wskazała, że żadna z czterech osób widocznych na nagraniu wraz z prezydentem na oddziale intensywnej opieki medycznej wbrew obowiązującym zasadom sanitarnym nie ma założonej maseczki.

Lider koalicji SPOLU i kandydat na premiera Petr Fiala zaznaczył, że opublikowane dziś informacje nie zmieniają niczego w kontekście aktywacji artykułu 66 konstytucji. Oznacza to, że jeśli do początku listopada stan zdrowia prezydenta nie poprawi się, obie izby czeskiego parlamentu będą głosować nad przekazaniem kompetencji głowy państwa premierowi, przewodniczącemu Izby Poselskiej i przewodniczącemu Senatu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej