RAPORT

Wojna na Ukrainie

Horror w Kongsbergu. Morderca atakował głównie w domach

Trwa dochodzenie ws. ataku w Kongsbergu w Norwegii (fot. Shutterstock)
Trwa dochodzenie ws. ataku w Kongsbergu w Norwegii (fot. Shutterstock)

Większość z pięciu osób, które przed tygodniem zabił w Kongsbergu w Norwegii 37-letni Duńczyk Espen Andersen Brathen, została zaatakowana w swoich domach – podała w czwartek norweska policja.

Horror w Kongsbergu. „Ofiary zostały wybrane losowo”

Sprawca środowego ataku w Kongsbergu 37-letni Duńczyk Espen Andersen Brathen zabił pięć osób bronią białą, a także zranił trzy osoby, w tym...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej inspektor policji Per Thomas Omholt ujawnił kolejne szczegóły z toczącego się śledztwa. – Napastnik po oddaniu strzałów z łuku w sklepie spożywczym Coop, gdy na miejsce przybyła policja, uciekł wyjściem awaryjnym. Następnie przy ulicy Hyttegata włamał się do kilku domów, w których zabił większość ofiar. Mężczyzna został ujęty na podwórzu jednego z budynków – przekazał Omholt.

Wcześniej policja podała, że ofiary napastnika – cztery kobiety i mężczyzna – zginęły od ciosów zadanych bronią białą. Omholt podał, że do tej pory skontaktowano się z ok. 200 świadkami, z czego 90 formalnie przesłuchano, a 11 osób ma status poszkodowanych. – Rozmowy te jeszcze bardziej osłabiły hipotezę, że przyczyną ataku było nawrócenie na islam – podkreślił.

Policjant dodał, że stan zdrowia przebywającego w areszcie szpitala psychiatrycznego Duńczyka pozwolił na jego dalsze przesłuchanie. – Współpracuje i składa dość szczegółowe wyjaśnienia – opisał Omholt. Biegli z zakresu psychiatrii mają orzec, czy sprawca był poczytalny w chwili popełnienia zbrodni.

Norweskie media pisały, powołując się na opinie sąsiadów, że Brathen był niestabilny psychicznie. Rodzicom groził śmiercią, miał sądowy zakaz zbliżania się do nich.

Zastrzelił z łuku pięć osób. Policja już wie, kim jest napastnik

Podejrzany o zabicie pięciu osób w Norwegii napastnik z łukiem to 37–letni Duńczyk – poinformowała w czwartek norweska policja. Do ataku doszło w...

zobacz więcej

Według „VG” mężczyzna w 2017 roku opublikował w internecie film, w którym określił siebie jako muzułmanina oraz „posłańca”. – Przychodzę z ostrzeżeniem – mówi w nagraniu, zachęcając do przejścia na islam. Napastnik był znany policji oraz służbom specjalnym PST, które oświadczyły, że „możemy mieć do czynienia z aktem terroru”.

Do ataku w Kongsbergu pod Oslo, w którym zginęło pięć osób, a trzy zostały ranne, doszło 13 października. Napastnik strzelał z łuku do przypadkowych ludzi, a później posłużył się bronią białą.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W czwartek władze miasta zorganizowały w ratuszu spotkanie z mieszkańcami. W miejscach zbrodni wciąż palą się znicze i składane są kwiaty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej