RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gala Konkursu Chopinowskiego. „Zapisał się platynowymi zgłoskami w historii muzyki” [WIDEO]

18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zapisał się złotymi, a być może platynowymi zgłoskami w historii Polski, ale też w historii światowej muzyki. To wielka zasługa wszystkich uczestników, organizatorów i chyba całej muzycznej Polski – powiedział wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński. Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim pianistom, którzy „zgłosili się do konkursu, stanęli w szranki i włożyli w to serce i wysiłek”. Podczas ceremonii w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zostaną wręczone nagrody laureatom.

Prezydent Duda pogratulował zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego

Andrzej Duda pogratulował zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. „Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII...

zobacz więcej

Gliński podsumowując wydarzenie podkreślił, że był to „rekordowy konkurs”.

„Rekordowy poziom” Konkursu Chopinowskiego


– Chyba najwyższy w historii poziom pianistyczny, który spowodował, że aż 12 uczestników dopuszczono do etapu finałowego, z czego sześcioro zostało laureatami konkursu. Rekordowa była także oglądalność i słuchalność na całym świecie – podkreślił wicepremier i minister kultury, dodając, że występów słuchało kilkadziesiąt milionów słuchaczy.

W wydarzeniu bierze udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Podczas uroczystości Prezydent RP wręczy Złoty Medal laureatowi pierwszej nagrody.

Drugie miejsce otrzymali ex-aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Gadjiev został też doceniony za najlepsze wykonanie sonaty. Laureatem trzeciej nagrody został Martin Garcia Garcia z Hiszpanii. Otrzymał też nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu.

4. miejsce pianisty z Polski


Najwyżej z Polaków oceniony został Jakub Kuszlik – uzyskał czwarte miejsce. Otrzyma on też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Ex-aequo z Polakiem czwarte miejsce otrzymała Japonka Aimi Kobayashi. Kolejne nagrody otrzymali: piątą – Leonora Armellini z Włoch, a szóstą – J J Jun Li Bui z Kanady. Kolejne koncerty laureatów odbędą się w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zobacz także: To on wygrał Konkurs Chopinowski. Kim jest Bruce Liu?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej