RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wiatr łamie konstrukcje energetyczne. Bez prądu ponad 100 tys. odbiorców

Usuwanie awarii w wielu zadrzewionych miejscach jest niemożliwe (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Usuwanie awarii w wielu zadrzewionych miejscach jest niemożliwe (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Ponad 100 tys. mieszkańców Dolnego Śląska po wichurach przechodzących przez region jest pozbawionych energii elektrycznej – podał Tauron w komunikacie.

Uwaga! Opóźnienia na kolei. PLK usuwają z torów powalone drzewa [WIDEO]

Drzewa powalone na tory przez silny wiatr utrudniają przejazd pociągów na terenach województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego,...

zobacz więcej

Jak podano, wichury uszkadzają linie energetyczne w wielu miejscach i łamią konstrukcje słupów energetycznych. Uszkodzenia dotyczą elementów sieci napowietrznych na wszystkich poziomach napięć. Jak wskazano, trudne warunki utrzymują się głównie w zachodniej części działania spółki, to jest na terenie oddziałów: Jelenia Góra, Legnica, Wrocław i Wałbrzych.

Zagrożenia przy usuwaniu awarii


– O godzinie 14:00 liczba wyłączonych stacji SN/nN wynosiła 2476, a pozbawionych zasilania było ponad 108 tys. klientów – podała spółka energetyczna. – Usuwanie awarii w wielu zadrzewionych miejscach jest bardzo trudne lub niemożliwe ze względu na bardzo porywisty wiatr łamiący gałęzie i przewracający drzewa, co zagraża pracującym brygadom – powiedziała rzeczniczka Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

Przy usuwaniu awarii zaangażowanych jest około 400 pracowników, wykorzystujących około 180 pojazdów pogotowia energetycznego i pojazdów specjalistycznych – podano.

Zobacz także: Powstaną trzy satelity do obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii

Z powodu warunków atmosferycznych strażacy do tej pory interweniowali na Dolnym Śląsku ponad 1,6 tys. razy. Cztery osoby zginęły w wyniku wichur, a siedem zostało rannych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej