RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polska agencja atomistyki o sytuacji radiacyjnej. Wyciek w elektrowni jądrowej w Rosji

Awaria w elektrowni atomowej w pobliżu Wołgodońska na południu Rosji (fot. Erik Romanenko\TASS via Getty Images)
Awaria w elektrowni atomowej w pobliżu Wołgodońska na południu Rosji (fot. Erik Romanenko\TASS via Getty Images)

Z powodu awarii w elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji zatrzymano jeden z czterech reaktorów. Doszło do wycieku pary – informuje koncern Rosenergoatom i uspokaja: woda była czysta, a nie radioaktywna. Sytuację nad Polską monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki, która wydała komunikat w tej sprawie.

Awaria w elektrowni jądrowej w Rosji. Zatrzymano reaktor

W elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji doszło do wycieku pary, zatrzymano jeden z czterech reaktorów – poinformowała...

zobacz więcej

W związku z wyciekiem pary w elektrowni jądrowej w Rosji nie odnotowano pogorszenia jakości powietrza w Polsce, a sytuacja radiacyjna pozostaje w normie – wynika z informacji przekazanych przez polską agencję.

Sytuacja radiacyjna w Polsce


„Sytuacja radiacyjna pozostaje w normie. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej” – poinformowała PAA.

– Nie odnotowano na terenie Polski pogorszenia jakości powietrza – przekazał z kolei Piotr Kosiec z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej


Rosyjski koncern Rosenergoatom poinformował, że wyciek pary, do którego doszło w elektrowni jądrowej w obwodzie rostowskim na południu Rosji, nastąpił w części systemu, w której stosowana jest woda czysta, a nie radioaktywna. Siłownia, w której doszło do incydentu, produkuje w ciągu roku 30 proc. energii elektrycznej na południu Rosji. Położona jest 16 km od miasta Wołgodońsk. We wrześniu tego roku informowano, że pierwszy reaktor został podłączony do sieci po przeprowadzeniu planowego remontu. Po zatrzymaniu drugiego działają reaktory trzeci i czwarty.

Zobacz także: Tyle ma kosztować francuski atom. Padły konkretne kwoty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej