RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przemysław Czarnek: Akademia Zamojska jest symbolem naszej europejskości

Akademia Zamojska rozpoczęła działalność 1 września (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Akademia Zamojska rozpoczęła działalność 1 września (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

To jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski, to jest ten moment, kiedy może się bardzo szybko rozwijać – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Zamojskiej w Zamościu.

Czarnek: Dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie – mówił minister edukacji i nauki...

zobacz więcej

Akademia Zamojska w Zamościu została utworzona na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm w lipcu tego roku. Rozpoczęła działalność 1 września.

– Jest mi ogromnie miło, że tu, z tego miejsca mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy to, do czego dążyły pokolenia, tutaj w Zamościu. Jestem związany z Zamościem od dekad i zawsze słyszałem, że trzeba odnowić Akademię Zamojską – powiedział Czarnek. – Powiem zupełnie szczerze, w takim przemówieniu od siebie, a nie od ministra edukacji i nauki, że nie wiem, dlaczego nie zrobiono tego wcześniej, z czego wynikają kompleksy Polaków – dodał.

Zobacz także: Szef MEiN: Wracamy do wielkiej świetności Akademii Zamojskiej

– Mamy za mało pomników, którymi odwołujemy się do naszej wielkiej historii, historii nie tylko Polski, ale i historii Europy, wielkiego naszego wkładu w europejskie dziedzictwo, wielkiego naszego wkładu w chrześcijaństwo Europy, wielkiego naszego wkładu w budowę cywilizacji łacińskiej tu, w tym miejscu w Europie. Jakieś kompleksy Polaków na przestrzeni wielu dekad i wieków powodują, że nie mamy tego tyle, ile mają np. w Europie Zachodniej. Chwalą się wszystkim, nawet tym, czym nie powinni, bo nie jest to ich do końca zasługą, a my się nie chwalimy i z tego powodu nie rozumiem, dlaczego dopiero teraz udało się, ale cieszę się ogromnie, że udało się odnowić coś, co powinno być naszą dumą – mówił minister.

„To jest chamstwo”. Minister Czarnek komentuje słowa szefowej KE [WIDEO]

Bezczelny atak na wyrok niezależnego sądu konstytucyjnego to poważne pogwałcenie niezawisłości sądów – ocenił w TVP Info prof. Przemysław Czarnek,...

zobacz więcej

„To jest duma całej Polski”


– To była jedna z trzech wyższych uczelni akademickich w Polsce, to jest duma nie tylko Zamościa, to jest duma nie tylko tego regionu, to jest duma całej Polski. Wynika to z jakiś kompleksów, których musimy się cały czas pozbywać. My Polacy jesteśmy wielkim narodem, który wniósł ogromnie wiele w budowę cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej i Europy. To my jesteśmy Europejczykami i Akademia Zamojska jest dokładnie symbolem tej naszej europejskości – podkreślił Przemysław Czarnek.

Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia Akademii Zamojskiej. – Wykorzystajcie państwo - mówię do pana rektora, do panów prorektorów, całego wysokiego senatu, grona profesorów, pracowników, do pana kanclerza – ten moment, tego ministra, który jest po to, by się dać wykorzystać. Bo to jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski i to jest ten moment, kiedy Akademia Zamojska może szybko, bardzo szybko rozwijać się i urosnąć do rangi jednej z najważniejszych uczelni w Polsce, bo ma swoje do wykonania tu w tym miejscu, w wielkim Zamościu – powiedział szef MEiN.

Niezaszczepieni studenci mają problem z praktykami. Min. Czarnek zbada sprawę

Szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być dobrowolne. Nie sądzę, żeby były podstawy prawne do tego, by nie dopuszczać studentów do praktyk w...

zobacz więcej

Podczas uroczystej inauguracji minister edukacji i nauki wręczył rektorowi Akademii Zamojskiej Pawłowi Skrzydlewskiemu symboliczny czek na kwotę 4 mln 796 tys. zł na realizację inwestycji i działań rozwojowych.

Ustawa


Zgodnie z ustawą o powołaniu Akademii Zamojskiej, została ona utworzona w oparciu o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica, która posiadała prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Na mocy ustawy powołał on na nowego rektora uczelni dr hab. Pawła Skrzydlewskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej