RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Jeżeli Rosja ma nas uczyć o demokracji...”. Witek i Grodzki wyszli z sali

Marszałkowie Sejmu i Senatu opuścili salę w trakcie wystąpienia przedstawicielki Rosji (fot. TT/Sejm. Senat)
Marszałkowie Sejmu i Senatu opuścili salę w trakcie wystąpienia przedstawicielki Rosji (fot. TT/Sejm. Senat)

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki, którzy biorą udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw Rady Europy, odbywającej się w Atenach, opuścili salę podczas wystąpienia przedstawicielki Federacji Rosyjskiej Walentiny Matwijenko, na temat demokracji.

– Nie mogło być innego zachowania z mojej strony – mówi PAP marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która opuściła salę  podczas wystąpienia przedstawicielki Rosji podczas Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Rady Europy w Atenach. Jak dodała, z sali wyszła również delegacja litewska i łotewska.


– Jedno z głównych wystąpień miała przedstawicielka Rosji. Na znak protestu przeciwko temu po prostu wyszłam. Zapytałam pana marszałka Grodzkiego, czy wyjdzie razem ze mną - powiedział, że tak, więc wyszliśmy  – powiedziała w czwartek PAP marszałek Witek.

Marszałkowie Sejmu i Senatu opuścili salę w trakcie wystąpienia przedstawicielki Rosji                      


– Rosja, mimo że jest członkiem Rady Europy, to jednak na każdym kroku łamie prawa człowieka oraz prawa i wolności obywatelskie. Wszyscy to widzimy, wszyscy to krytykujemy, a tutaj na spotkaniu – na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Rady Europy – jedno z głównych wystąpień ma Rosjanka.  Nie mogło być innego zachowania z mojej strony, Tomasz Grodzki się do tego przyłączył  – podkreśliła marszałek Sejmu.

– Wprawdzie to symboliczne, ale musieliśmy w ten sposób zaznaczyć nasz sprzeciw wobec łamania praw człowieka i obywatelskich w Rosji – dodała.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy apeluje o wsparcie Polski, Litwy i Łotwy

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji dotyczącej kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy UE apeluje do Białorusi o zaprzestanie...

zobacz więcej

Jak poinformowała marszałek Sejmu, z sali wyszła również delegacja litewska i łotewska. – To był sprzeciw tych krajów, które w tej chwili borykają się z tym, co się dzieje na naszej wschodniej granicy, polsko-białoruskiej oraz litewsko-białoruskiej, a także działaniom Rosji, która rękami Łukaszenki wciska do Unii Europejskiej nielegalnych migrantów. To było także pokazanie, że obrona granicy polsko-białoruskiej, to także obrona granicy Unii Europejskiej, co na każdym kroku trzeba podkreślać – zaznaczyła Witek.

Podczas wystąpienia Matwijenko salę opuścił też marszałek Grodzki wraz z delegacją. Jak podkreślono w komunikacie Senatu, był to akt solidarności z krajami, których terytorium jest okupowane przez Rosję.   

– Tak zareagowała nie tylko Polska, ale wyszli też Litwini i przewodnicząca parlamentu Łotwy, innych nie jestem pewny. Są granice tolerancji. Jeżeli Rosja ma nas uczyć o demokracji, to jest trochę ponad nasze siły. O ile w kraju się różnimy, to tutaj byliśmy całkowicie zgodni z marszałek Elżbietą Witek – powiedział Grodzki w TVP Info.

 Konferencja rozpoczęła się w czwartek                   


 Podczas Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów państw członkowskich Rady Europy w Atenach, która rozpoczęła się w czwartek, jej uczestnicy dyskutują między innymi o doświadczeniach i wyzwaniach, jakie stoją przed demokratycznymi państwami w obliczu kryzysu publicznej ochrony zdrowia, wywołanego pandemią COVID-19, o roli parlamentów w zapewnieniu prawa do zdrowego i zrównoważonego środowiska naturalnego oraz o wspólnej przyszłości obywateli Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej