RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MON: NATO bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie

Minister obrony Mariusz Błaszczak uczestniczył w czwartek w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Poinformował swoich odpowiedników z państw NATO, w jaki sposób Polska przeciwdziała kryzysowi migracyjnemu. Jak przekazał po naradzie, NATO „bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie”.

Błaszczak po spotkaniu z ministrami obrony państw NATO. Jest decyzja ws. misji w Iraku

Byliśmy zgodni co do tego, że misja NATO w Iraku zostanie utrzymana – poinformował Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej w brukselskiej...

zobacz więcej

Jak powiedział Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów, w Brukseli poinformował też o rozwijaniu zdolności operacyjnych Wojska Polskiego. Innym tematem obrad było zagrożenie terrorystyczne.

– Jesteśmy aktywni również, jeżeli chodzi o zagrożenia z południa, zagrożenia terrorystyczne. Nasza aktywność ma wymierny charakter. Polski kontyngent jest w Turcji; jesteśmy także na Bałkanach, przede wszystkim w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także w formacie Unii Europejskiej czy w formacie Narodów Zjednoczonych – wymieniał Błaszczak.

Uczestnicy narady w Brukseli omawiali też wnioski z 20-letniej misji NATO w Afganistanie, zakończonej szybkim przejęciem władzy przez talibów, oraz plan obronny Sojuszu przed potencjalnym atakiem rosyjskim.

– Możemy być zadowoleni z tego, że Sojusz Północnoatlantycki bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie – podkreślił podczas briefingu szef polskiego MON-u. Jak przekazał, „w swoim wystąpieniu mówił też o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej”. – Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że to, co dzieje się, co czyni, co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie – dodał minister. – Na pewno leży to w interesie rosyjskim, więc podkreślałem tę sytuację, mówiąc o tym, w jaki sposób przeciwdziałamy kryzysowi migracyjnemu – zaznaczył Błaszczak.

Błaszczak był także pytany o plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który jest tajny, ale który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO. – Mogę powiedzieć, że ten plan przewiduje zagrożenia wschodniej flanki NATO, zagrożenia płynące ze strony Rosji i sądzę, że to jest nasze osiągnięcie, osiągnięcie Polski, osiągnięcie państw leżących w naszej części Europy – przekazał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podkreślił, że jest to wielowymiarowe ujęcie zagrożeń ze strony rosyjskiej. – Konsekwencją tego planu strategicznego będą następnie plany operacyjne – poinformował.

– Z naszego punktu widzenia ważne, obok identyfikacji tych zagrożeń, a może w konsekwencji identyfikacji zagrożeń, jest znalezienie adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia, a więc tu chodzi o interoperacyjność wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, tu chodzi właśnie o rozwijanie zdolności, które spowodują, że państwa NATO będą bezpieczne – mówił szef MON.

Zobacz także: Błaszczak: Nie ma na granicy polsko–rosyjskiej bezpośredniego zagrożenia


– One są dziś bezpieczne, ale trzeba patrzeć perspektywicznie, trzeba patrzeć, w jaki sposób realnie i skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia – podkreślał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej