RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister Kamiński napisał list do szefa MSW Niemiec. Zaproponował pomoc

Zdecydowane uderzenie w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi zmieni sytuację na naszej wspólnej granicy – napisał w liście do ministra spraw wewnętrznych RFN szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zaoferował też pomoc podległych mu służb w walce z organizacjami przestępczymi. – Minister Kamiński złożył ofertę bardzo bliskiej współpracy służb przy walce ze zorganizowaną przestępczością trudniącą się przerzucaniem ludzi z naszej wschodniej granicy do RFN – wyjaśnił w rozmowie z TVP Info wiceminister Bartosz Grodecki.

Nielegalni imigranci zaatakowali Straż Graniczną. Próbowali sforsować granicę [WIDEO]

Groźny incydent na granicy z Białorusią. Osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski usiłowały sforsować zasieki na wysokości miejscowości...

zobacz więcej

Kamiński w liście do ministra spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Horsta Seehofera zaznaczył, że ustalenia polskich służb wskazują, że „wielu organizatorów tego przestępczego procederu przebywa legalnie na terenie Niemiec”.

Wspólne polsko-niemieckie patrole


„Jesteśmy gotowi do przekazania stronie niemieckiej szczegółowych ustaleń. Jest to niezmiernie ważne, gdyż to właśnie Niemcy pozostają krajem docelowym dla większości migrantów. Jak owocna jest kooperacja naszych służb, pokazują wspólne patrole realizowane przez funkcjonariuszy z polsko-niemieckich placówek: w Świecku, w Ludwigsdorfie i Pomellen. Nasze służby od lat razem dbają o bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych” – napisał Kamiński. Dodał, że Polska liczy również na wspólne działania w sprawie readmisji i realizacji polityki powrotowej. „Głos Niemiec w tej sprawie będzie bardzo ważny na arenie międzynarodowej. Z troską patrzymy też na sytuację Litwy i Łotwy. Polska i Niemcy powinny wspólnie udzielić im realnej pomocy, pamiętając, że również one ochraniają zewnętrzną granicę UE” – napisał szef MSWiA.

Zobacz także: Szef MSW Niemiec dziękuje Polakom za „ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej