RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wichury nad Polską zebrały śmiertelne żniwo. Zginęły 4 osoby

Strażacy usuwają powalone drzewo na ul Modrej w Szczecinie (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Strażacy usuwają powalone drzewo na ul Modrej w Szczecinie (fot. PAP/Marcin Bielecki)

W czwartek do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem straż pożarna w całym kraju interweniowała ponad 3,2 tys. razy – powiedział bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że w wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych. Zespół prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poinformował, że powalone drzewa na torach utrudniają przejazd.

Tornado w Nowosądeckiem. Wiatr zerwał dziesiątki dachów

Trąba powietrzna przeszła w czwartek po popołudniu przez powiat nowosądecki. W miejscowościach Koniuszowa i Librantowa wiatr uszkodził...

zobacz więcej

Brygadier Karol Kierzkowski przekazał, że w czwartek do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 3235 interwencji. – Najwięcej w woj. dolnośląskim (952), wielkopolskim (684), lubuskim (498), zachodniopomorskim (464) i kujawsko-pomorskim (211) – wyliczył.  

Cztery osoby zginęły                     


 Wskazał, że w wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły – wszystkie w województwie dolnośląskim. – W wyniku silnego podmuchu wiatru w miejscowości Rusko samochód dostawczy został zepchnięty z drogi i dachował. Jedna osoba zginęła. Z kolei w miejscowości Siechnice na pracownika przewróciła się ściana budowanego domu. Zginął na miejscu – tłumaczył strażak, dodając, że do kolejnego śmiertelnego zdarzenia doszło we Wrocławiu, gdzie drzewo przewróciło się na samochód osobowy. – W tym zdarzeniu zginęły dwie osoby – podał.

Przekazał również, że w związku z silnymi wiatrami rannych zostało sześć osób, z czego dwóch to ratownicy PSP – jedna osoba w zachodniopomorskim, jedna w lubuskim a cztery na Dolnym Śląsku.

Zmiany w komunikacji koleją                   


  Drzewa powalone  na tory przez silny wiatr w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim utrudniają przejazd pociągów – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dodał, że służby śledzą alerty pogodowe i reagują.

Jak poinformowały w czwartkowym komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zmiany w komunikacji spowodowane wichurami występują m.in. na liniach Węgliniec – Jelenia Góra, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Szczecin – Kostrzyn. 

Nawałnica w Warszawie. Zalane ulice, studzienki nie nadążają odprowadzać wody [WIDEO]

Ostatniej doby strażacy interweniowali 800 razy w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – poinformował w czwartek rzecznik prasowy...

zobacz więcej

– Do godziny 14 stwierdzono 13 przypadków zmian w komunikacji. W Opolu, Poznaniu i we Wrocławiu powołane zostały specjalne zespoły składające się z przedstawicieli PLK i przewoźników, które nadzorują ruch kolejowy w regionach – powiedział Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Zobacz także -> Trąba powietrzna w Wielkopolsce

Dodał, że służby dyżurne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na bieżąco śledzą komunikaty pogodowe. – W stałej gotowości jest ponad 160 zespołów szybkiego usuwania usterek. PLK są w kontakcie z przewoźnikami, by w przypadku wystąpienia zmian na sieci prowadzić sprawną komunikację – zaznaczył.

Zaznaczył, że pociągi kierowane są trasami zmienionymi, a – jeżeli sytuacja tego wymaga – przewoźnicy organizują komunikację zastępczą.

Alerty przed silnym wiatrem dla czternastu województw


W czwartek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty przed silnym wiatrem dla czternastu województw, wszystkich poza woj. lubelskim i w woj. małopolskim.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej