RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Merkel wzywa do „polubownego rozwiązania” sporu UE z Polską

Angela Merkel zabrała głos nt. działań UE ws. Polski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)
Angela Merkel zabrała głos nt. działań UE ws. Polski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL)

W sporze UE z Polską o praworządność kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała do polubownego rozwiązania – pisze agencja dpa. UE musi „znaleźć sposoby na powrót do siebie” – powiedziała Merkel w czwartek po przyjeździe na szczyt UE w Brukseli.

Nie oglądaliście debaty w PE? Oto 10 kłamstw o Polsce, którymi karmiono Europę

Polska to taki kraj, w którym 84 proc. Polaków protestuje przeciwko PiS, kobiety na wsi nie wiedzą, kim jest ginekolog, aborcja w każdym przypadku...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki stwierdził po przyjeździe na szczyt, że Polska „nie ugnie się pod presją szantażu”. Komisja Europejska od miesięcy wstrzymuje wypłatę pieniędzy z funduszu pomocowego w wysokości 36 mld euro, które Polska miała nadzieję otrzymać – zauważa agencja dpa.

Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z premierem Morawieckim na lotnisku w Brukseli.

Merkel o sporze z Polską


– Kaskada sporów prawnych przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości nie jest jeszcze rozwiązaniem problemu, jak żyć zgodnie z praworządnością – powiedziała w czwartek kancelrz Niemiec.

„Będzie to prawdopodobnie ostatni szczyt Merkel jako pełniącej obowiązki kanclerza. Kiedy prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier wręczy jej we wtorek akt odwołania, będzie ona pełnić swoją funkcję tylko na zasadzie wykonawczej, do czasu powołania nowego rządu. Według dyplomatów na szczycie zaplanowano ceremonię pożegnalną” – informuje dpa.

Zobacz także: Dwa komentarze w Politico miażdżą unijnych krytyków Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej