RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier Holandii chce zakręcić Polsce kurek? „Musimy być twardzi”

Mark Rutte wraz z Angelą Merkel i Dimitrijem Miedwiediewem otwierają rurociąg Nord Stream (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Mark Rutte wraz z Angelą Merkel i Dimitrijem Miedwiediewem otwierają rurociąg Nord Stream (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Przywódcy UE będą musieli być twardzi wobec Polski. Niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą musimy omówić – stwierdził przed szczytem UE premier Holandii Mark Rutte. Słowa niderlandzkiego polityka budzą spore wątpliwości, gdyż on sam kilka miesięcy temu musiał podać się do dymisji z powodu „bezprecedensowego naruszenia zasad praworządności”.

Viktor Orban: Prymatu prawa UE nie ma w traktacie. Polacy mają rację [WIDEO]

– Prymatu prawa UE nie ma w traktacie unijnym, dlatego UE ma prymat tam, gdzie ma kompetencje; Polacy mają więc rację – powiedział w czwartek,...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Musimy być twardzi. (...) Niezależność polskiego sądownictwa to kluczowa kwestia, którą musimy omówić. Bardzo trudno wyobrazić sobie, jak można by udostępnić Polsce nowy duży fundusz pieniężny, gdy nie zostanie to rozstrzygnięte – stwierdził przed szczytem Rutte.

W czwartek w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej z udziałem głów państw i szefów rządów unijnej „27”. Rutte, który w połowie stycznia br. został zmuszony do podania swojego gabinetu do dymisji w wyniku „bezprecedensowego naruszenia zasad praworządności”, nadal reprezentuje Holandię, gdyż po przyśpieszonych wyborach nie udało się jeszcze zbudować nowej koalicji.

Holandią od kilku lat targają problemy, z którymi gabinet Ruttego nie może sobie poradzić. Przykładem była tzw. afera zasiłkowa w ramach której ok 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci zostało bezpodstawnie oskarżonych o wyłudzenia i która doprowadziła do upadku jego rządu. Dużym problemem jest też gwałtowny rozrost przestępczości zorganizowanej zajmującej się międzynarodowym handlem ludźmi oraz narkotykami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej