RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

W Niemczech rośnie handel fałszywkami certyfikatów szczepień. Zwłaszcza w sieci

Rośnie także handel podrobionymi certyfikatami szczepień (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)
Rośnie także handel podrobionymi certyfikatami szczepień (fot. Ying Tang/NurPhoto via Getty Images)

– Wraz z zakończeniem bezpłatnych testów na koronawirusa i wprowadzeniem odpłatności za ich wykonywanie, w kilku krajach związkowych odnotowuje się wzrost liczby przestępstw związanych z fałszowaniem certyfikatów szczepień oraz handlem nimi. Część podrobionych certyfikatów wskazuje na profesjonalnych fałszerzy – poinformował urząd Policji Kryminalnej Nadrenii Północnej-Westfalii.

COVID-19. Resort zdrowia ujawnia, ilu w pełni zaszczepionych się zakaziło

Zaledwie 0,12 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 2,03...

zobacz więcej

Jak podaje w czwartek „Die Welt”, powołując się informacje policji, niektóre przypadki wskazują na działalność oszustów na dużą skalę, szczególnie w internecie.

Obecnie w całych Niemczech odnotowuje się „setki przypadków oszustw dotyczących sfałszowanych certyfikatów”, brak jednak dokładnej liczby przypadków. Wiadomo, że w Nadrenii Północnej-Westfalii liczba tych spraw mieści się w „środkowym zakresie trzycyfrowym”, w Hesji jest to „nieco ponad 100”, w Badenii-Wirtembergii – w „górnym zakresie dwucyfrowym”. W Saksonii-Anhalt mamy konkretne dane – od maja zarejestrowano 22 przypadki używania, sprzedaży lub proponowania sfałszowanych certyfikatów szczepień.

Zobacz także: Trzej Królowie z certyfikatem szczepienia. Nietypowa szopka

Kilka krajów związkowych potwierdziło, że podróbki najczęściej są wykrywane w aptekach, gdzie klienci proszą o papierowy wydruk rzekomo nadanego im w cyfrowej formie certyfikatu – podaje „Die Welt”. – Przestępcza energia, stojąca za podróbkami, jest przerażająca – komentuje Annette Romme, szefowa stowarzyszenia lekarzy z Turyngii.

Kary będą podwyższane


Podwyższenie kary za fałszowanie certyfikatów szczepień jest obecnie przedmiotem dyskusji polityków. W większości krajów związkowych proceder ten jest traktowany jako fałszowanie świadectw zdrowia, za co grozić może kara do roku pozbawienia wolności. Natomiast za fałszowanie dokumentów w poważniejszych przypadkach grozić może od pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Już w czerwcu ministrowie sprawiedliwości krajów związkowych opowiedzieli się za wyrównaniem tych kar. Temat ten prawdopodobnie będzie dyskutowany podczas trwającej w czwartek i piątek konferencji premierów krajów związkowych, odbywającej się w Koenigswinter (Nadrenia Północna-Westfalia).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej